Друштво
31. 01. 2023. 11:45 >> 11:40
У ПРИВРЕДНОЈ КОМОРИ
Представљена студија о управљању амбалажом и амбалажним отпадом
Влада треба да креира подстицајно окружење за имплементацију система управљања амбалажним отпадом и пружи оптималне мјере подршке за његово адекватно функционисање, казала је предсједница Привредне коморе (ПКЦГ) Нина Дракић.
Из ПКЦГ је саопштено да је данас у њиховим просторијама представљена студија о управљању амбалажом и амбалажним отпадом.
Студију је израдила ПКЦГ, у сарадњи са експертским тимом Парпоунас Сустаинабилтy Цонсултантс ЛТД и финансијску подршку представника индустрије пића, компанија Цоца-Цола ХБЦ Црна Гора, Књаз Милош Монтенегро и Требјеса.
Она садржи анализу тренутне ситуације и предлаже најоптималнија рјешења прилагођена потребама црногорског тржишта.
Дракић је истакла да је суштински важно да Влада креира подстицајно окружење за имплементацију система управљања амбалажним отпадом и пружи оптималне мјере подршке за његово адекватно функционисање.
Она је рекла да то подразумјева нарочито блиску сарадњу државе и привреде.
„Укључивање представника привреде у израду новог регулаторног оквира који прати релевантну легислативу Европске уније (ЕУ), имплементација препорука из студије и креирање системске симбиозе и дугорочног партнерства привреде као носиоца, с једне стране, и доносилаца одлука као регулатора на тржишту, с друге стране, изузетно је важно за трајно рјешавање проблема збрињавања отпада“, навела је Дракић.
Из ПКЦГ су казали да је више информација о налазима из студије представио Киријакос Парпунас, извршни директор компаније Парпоунас Сустаинабилтy Цонсултантс, са вишегодишњим искуством у евалуацији, анализи и успостављању система проширене одговорности произвођача (ЕПР) у различитим земљама Европе.
Студијом се, како су навели, предлаже постепено увођење шеме ЕПР, са могућношћу даљег проширења система управљања амбалажним отпадом.
Из ПКЦГ су рекли да је ЕПР од 2000. године обавезан у свим земљама ЕУ, а у различитим формама примјењује се у преко 150 земаља, омогућавајући остварење изузетно високих стопа рециклаже.
Вршилац дужности директора Директората за екологију и климатске промјене, Кемал Грбовић, казао је да је област управљања отпадом веома комплексна.
Он је рекао да су у државама чланицама ЕУ директиве у тој области препознате као „тешке директиве“.
Како је навео Грбовић, директиве су „тешке“ у сваком смислу, техничком, технолошком, финансијском, инфраструктурном.
“Веома захтјевне циљеве из ЕУ директива у значајној мјери пренијели смо у наше законодавство”, казао је Грбовић.
Он је рекао да је посебно захтјевно управљање амбалажним отпадом.
“Због тога нам је интересантно чути искуства других држава, поготово држава чланица ЕУ”, навео је Грбовић.
Коментари 0
остави коментар