Друштво
01. 02. 2023. 07:30 >> 07:25
ММР ВАКЦИНА
Балкан испод просјека ЕУ, ЦГ негативни рекордер
Земље Западног Балкана имају ниже стопе покривености ММР вакцином од просјека Европске уније (ЕУ), а пропуштена вакцинација током пандемије повећала је број људи који су подложни вирусима, оцјењује Катарина де Кат-Рејнен из Регионалне канцеларије за Европу Свјетске здравствене организације (СЗО).
Према подацима СЗО-а из 2021. године, покривеност другом дозом ММР вакцине је на Косову била 92 одсто, у Албанији 91, Хрватској и Словенији по 90, Србији 85, Сјеверној Македонији 80, Црној Гори 79 и Босни и Херцеговини 63 одсто.
Најмањи опсег првом дозом је имала Црна Гора – свега 18 одсто вакцинисаних.
У Црној Гори најнижи постотак имунизације против малих богиња
У 2021. години Црна Гора је у свијету имала најнижи постотак вакцинисане дјеце против морбила. Исте године, испод глобалног просјека од 81 одсто имунизованих били су и Босна и Херцеговина, Сјеверна Македонија и Србија.
"Покривеност рутинском вакцинацијом је релативно висока за Европску регију. Процијењена покривеност с двије дозе у 2021.је била 91 проценат, али је још увијек нижа од потребних 95 на поднационалним нивоима, како би се спријечило ширење богиња", каже Де Кат-Рејнен за Радио Слободна Европа (РСЕ).
Додаје да је у многим земљама тешко постићи покривеност од 95 одсто с обје дозе вакцине, што је кључно за одржавање колективног имунитета.
На то су, појашњава, утицали и поремећаји узроковани пандемијом ЦОВИД-а 19.
"Додатно, ширење дезинформација отежава постизање оптималног нивоа покривености имунизацијом, и то такође угрожава животе", каже Де Кат-Рејнен.
Остали разлози што нека дјеца и одрасли остају неимунизовани се разликују у зависности од контекста, од проблема у набавци вакцина, до тога да неки родитељи не схватају колико могу бити озбиљне болести које се спрјечавају вакцином, наводе у WХО-у.
"С обзиром да су богиње веома заразне – брзо ће се проширити када доспију у заједницу са ниском стопом вакцинације, и теже ће их бити обуздати. Императив је - вакцином заштитити осјетљиве људе прије него што вирус дође до њих", наглашава Де Кат-Рејнен.
Обезбиједити висок ниво имунизације није само одговорност здравства, већ свих сектора власти и друштва, закључује саговорица РСЕ.
Црна Гора негативни рекордер
У Црној Гори је невакцинисано 40 одсто дјеце предшколског узраста, подаци су Института за јавно здравље за 2022. годину.
У тој години је вакцинисано свега 11 одсто дјеце рођене годину прије, а према њиховој процјени у ризику од малих богиња је око 20.000 дјеце.
Све то је довело до ванредне вакцинације коју Институт организује и викендом.
Обавезна вакцинација није услов за упис у вртиће и школе, а закон прописује само прекршајно кажњавање родитеља који дјецу не заштите ММР вакцином.
Поднијет 101 захтјев против родитеља
Међутим, љекари и судије пријављују и кажњавају веома мали број родитеља.
О томе говори статистика Управе за инспекцијске послове, према којој је у 2022. години суду за прекршаје поднијет 101 захтјев против родитеља који су одбили обавезну вакцинацију дјеце, од чега 40 у Беранама, на сјеверу Црне Горе.
Када педијатар установи да дијете није примило обавезне вакцине, има обавезу да обавијести родитеље и закаже вакцинацију.
"У случају да се родитељ оглуши и не доведе дијете, из Дома здравља о томе обавјештавају санитарну инспекцију, што је врло ријетко", наводе из УИП за РСЕ.
На пријаве инспектора и покретање прекршајног поступка против родитеља, судови изричу минималну казну, додају из Управе за инспекцијске послове. "Често испод минимума, само опомену, што такође умањује сврху".
У Суду за прекршаје у Будви, који има одјељења у још четири приморске општине током 2022., је ријешено укупно седам прекршајних предмета против родитеља.
"У једном предмету је изречена опомена, у једном је поступак обустављен, док је у пет случајева окривљенима изречена казна од 50 до 150 еура", саопштено је из тог суда за РСЕ.
Ниједан од тих родитеља није више пута кажњаван јер није омогућио дјетету обавезну вакцинацију.
За невакцинисање дјеце је предвиђена новчана казна од 100 до 2.000 еура, али се плаћањем казне родитељ, усвојилац или старатељ не ослобађа обавезне имунизације дјетета.
Коментари 0
остави коментар