Друштво
09. 02. 2023. 11:00 >> 10:54
ОЕБС ПОДРЖАВА
Дигитализовани записници са сједница Скупштине од 1991. до 2008.
Око 50 хиљада записника са сједница Скупштине Црне Горе од 1991. до 2008. године је дигитизовано и могу се претраживати по датуму, години, сазиву, сједници, политичкој партији и говорнику, саопштено је из Мисије ОЕБС-а у Црној Гори.
Овај процес завршен је у сриједу обуком за запослене у Скупштини о практичној употреби софтвера, развијеним уз подршку Мисије 2022. године.
Дигитизација записа, како се наводи, омогуц́ава јавности, укључујуц́и професионалце, историчаре, студенте и истраживаче, систематичнији и лакши приступ архивској грађи.
"Као важно историјско свједочанство парламентарног живота у Црној Гори, стенограми скупштинских сједница представљају богат политички, друштвени и историјски извор информација за садашње и будуц́е генерације", каже се у саопштењу.
Шефица Библиотечко-документалистичког центра и Архива, Јелисавета Благојевић- Миљанић, казала је да је овај софтвер користан алат за запослене у Библиотеци.
Како је казала, он омогућава брзу и једноставну претрагу скенираног и ОЦР-ованог текста биљешки, несумњиво доприносећи повећању ефикасности, квалитета и прецизности процеса припреме одговора на захтјеве корисника – посланика и грађана.
„Умјесто прелиставања често физички тешких и обимних свески биљешки, сада запослени у Центру имају могућност да се служе модерном апликацијом која подразумијева једноставно коришћење кроз јасно дефинисане филтере", рекла је Благојевић Миљанић.
Како је навела, повећава се и унапређује заштита оргиналног текста биљешки у штампаној верзији, с обзиром на то да је смањена потреба за њиховим коришћењем у тој форми.
Архивска грађа је, будуц́и да је у почетној фази процеса, тренутно доступна само на захтјев који се упућује Скупштини.
"Мисија ц́е ове године подржати дигитизацију стенограмских записа са скупштинских сједница од 1946. до 1988. године, помажуц́и Парламенту у његовом задатку да сачува, заштити и учини ова свједочења доступним јавности", каже се у саопштењу.
Мисија је у претходне двије године подржала дигитализацију библиотечких услуга и процедура Скупштине, обезбјеђујуц́и да више од 90 одсто библиотечког фонда буде учитано у Кооперативни онлајн библиографски систем и услуге (ЦОБИСС).
"У оквиру подршке Библиотеци Скупштине, Мисија је помогла и у изради правилника Библиотеке, који детаљно описује свакодневни рад библиотеке и наводи права и обавезе корисника", каже се у саопштењу Мисије ОЕБС-а у Црној Гори.
Коментари 0
остави коментар