Друштво
14. 03. 2023. 15:27 >> 16:30
У ПЉЕВЉИМА
Скуп о праведној зеленој транзицији у регионима угља ЕУ и ЗБ
У Пљевљима се одржава скуп о праведној зеленој транзицији у регионима угља Европске уније и Западног Балкана, гдје домаћинима, између осталих, своја искуства преносе представници Рудника угља Велење у Словенији и Централног института за рударство из Пољске. Наглашено је да је зелена енергетска транзиција дуготрајан процес током кога се на најефикаснији начин морају неутралисати и сви пратећи социјални и енергетски проблеми.
Програм размјене између региона угља у Европској унији и Западном Балкану спроводи се с циљем размјене искустава, експертиза и планова праведне транзиције на карбон - неутрална горива.
Словенија као дио Европске уније и Црна Гора као земља у транзицији налазе се пред изазовима поменуте декарбонизације.
Ријеч је о дуготрајном процесу који по стратегији ЕУ треба у наредном периоду да доведе до затварања рудника угља. У случају Рудника угља у Велењу тај термин је 2033. година, каже Владимир Маленковић из тог словеначког рудника, објашњавајући гдје се ту тренутно налази наша држава:
"Ради се о процесу који задире у све поре друштва, што значи да му је потребно приступити врло систематски и досљедно, како би се спровео ефикасно и на вријеме. У том смислу треба имати довољно и новца и воље, доброг стратешког планирања јер ће тиме и посљедице по локално становништво билти безболније. Влада Словеније је прошле године прихватила стратегију ЕУ којом је предвиђено да се послије 2033. године затвори рудник у Велењу. Сличан пут чека и Црну Гору, уз одређену временску дистанцу с обзиром на текући процес придруживања", наводи Маленковић.
Јан Бондарук из Централног института за рударство у Пољској, сигуран је да ће Црна Гора на одговарајући начин остварити принципе транзиције на зелену енергију:
"Оно што вашој држави погодује је слично социо - економско окружење и околности, додуше другачији је политички контекст, али сам потпуно увјерен да ћемо путем оваквих размјена искустава успјети да дођемо до идеја које ће омогућити да у будућности у Европи пређе на зелену енергију", каже Бондарук.
Општина Пљевља гдје функционишу најважнији енергетски објекти у држави, Рудник угља и Термоелектрана, озбиљно приступа зеленој транзицији јер се она мора спровести без већих социјалних и проблема у енергетици, истиче потпредсједник општине, Јасмин Челебић:
"Ми не треба да бринемо само о радним мјестима која ће се тада изгубити у енергетском сектору, већ и о стабилности енергетских извора који су итекако битни за нашу државу. С тим у вези неопходно је да што праведније уђемо у читав процес и да комплетно друштво припремимо за ствари које ће се неминовно, у будућности десити", наглашава Челебић.
Скуп у Пљевљима о праведној зеленој транзицији дио је иницијативе коју Европска комисија спроводи са још неколико међународних партнера, Свјетском банком, Европском инвестиционом банком, Секретаријатом Енергетске заједнице, Европском банком за обнову и развој, пољским Националним фондом за заштиту животне средине и управљање водама, те Европским колеџом из Натолина.
Коментари 0
остави коментар