Друштво
24. 03. 2023. 08:46 >> 08:48
ЛУЧИЋ
"Тренд оболијевања од туберкулозе у опадању, али нема опуштања"
Национални координатор за борбу против туберкулозе др Стеван Лучић истиче да је у Црној Гори прошле године број обољелих на 100.000 становника био 12, те да у односу на посљедњих 10 година постоји тренд опадања. Како је нагласио гостујућу у Јутарњем програму ТВЦГ, не треба се опуштати и потребно је још рада да би се болест елиминисала. То је заразна болест и ако попусте мјере, може бити и учесталија и донијети много више проблема и друштву и здравственом систему.
"У односу на претходне године имамо мањи број обољелих и тренд је опадања у посљедњих 10 година. Имали смо раније око 25 случајева и сада смо то успјели да сведемо на 10-так.
У свијету је ова болест и даље врло активна и, како појашњава има више обољелих него прије 100 година али само због пораста броја становништва. Добра страна је што су се све земље укључиле у борн+бу против ове болести и раде на мјерама превенције. То је, како истиче Лучић, борба и против сиромаштва у исто вријеме и свака држава па и Црна Гора има програм борбе који омогућава да се бројке држе под контролом.
Глави симптоми, објашњава Лучић, су температура, грозница, и посебно треба обратити пажњу на упорни кашаљ који траје и до четири седмице. У том случају треба се обавезно обратити љекару. Не мора да буде туберкулоза али свакако упућује на неки проблем који треба лијечити.
"Оба болест се преноси аерогеном трансмисијом, обољели кашље и честице се дуже задржавају у простору у којем борави, тако да треба обратити пажњу и радити превентивне прегледе уколико у породици или у колективу има оних који се лијече од туберкулозе, јер постоји ризик да се заразите, не мора да се развије болест, али сте инфицирани", каже Лучић.
То је, како је додао, бактеријска болест и лијечи се комбинацијом антибиотика. Лијечење траје дуго углавном до шест мјесеци. Првих мјесец у болници касније амбулантно.
"Посебан проблем је развоја резистенције на терапију, која се код туберкулозе врло брзо развије, довољно је да не пијете терапију мјесец дана и да се лијечење продужи. Такоже је битни истачи и да ову болест прате и разни коморбидитети. Смртних случајева има, и код нас је до три до четири одсто годишње што није занемарљиво", истиче Лучић.
Коментари 0
остави коментар