Друштво
31. 03. 2023. 16:36 >> 16:37 1
ХРА
"Хитно суспендовати полицајце оптужене за тортуру"
Акција за људска права саопштила је да оспорава поновљене наводе министра унутрашњих послова Филипа Аџића да би, због суспензије петорице оптужених полицијских инспектора за изнуђивање исказа тешким насиљем, Главни град остао без одјељења за борбу против крвних деликата.
Акција за људска права оспорава поновљене наводе министра унутрашњих послова Филипа Аџића да би, због суспензије петорице оптужених полицијских инспектора за изнуђивање исказа тешким насиљем, Главни град остао без одјељења за борбу против крвних деликата и истиче сљедеће податке у јавном интересу: Црна Гора је од 2016. године на првом мјесту европских земаља по броју полицијских службеника у односу на број становника – 731 на 100.000 становника.[2] То је чак пет пута више него што их имају Финска или Исланд (136) ; У Црној Гори је запослено 1.138 полицијских инспектора, према подацима из јула 2021. ; Полицијски инспектор може да се због потреба рада привремено распореди на друго радно мјесто у Полицији,[5] што је и честа пракса; Правилником о систематизацији МУП-а из 2022. године, у Станици криминалистичке полиције за сузбијање крвних деликата и насиља у породици ЦБ Подгорица, прописано је 46 позиција, подијељених на 5 јединица; Када су оптужени полицијски инспектори (Данило Грбовић, Немања Вујошевић, Далибор Љекочевић, Бојан Вујачић и Иван Перуничић), како се оптужницом терете, извршили тортуру над Марком Бољевићем, нису припадали једној истој јединици криминалистичке полиције,[6] већ су били ангажовани у двије - за сузбијање крвних и сексуалних деликата и за сузбијање тероризма и ПЕХ, које по систематизацији заједно броје 22 позиције, свака 10, односно 12.
Према томе, истичу из ХРА, нетачно је да суспензија петорице инспектора у Подгорици може и приближно довести до „урушавања система“.
"Министар треба да престане да вјерује онима који га погрешно информишу и да наложи истрагу против њих, јер се очигледно ради о организованом прикривању мучења у полицији и помоћи државним службеницима који су за то већ оптужени. Подсјећамо да ни приближно нијесу оптужени сви који су одговорни за злостављање три особе у случају подметања одговорности за бомбашки напад на кућу Душка Голубовића и локал Гранд", истичу у саопштењу.
Подсјетили су и да криминалистичка полиција у Подгорици још увијек није открила стварне починиоце тог кривичног дјела и питање је да ли се тиме уопште бави.
"Понављамо, полицијске инспекторе Данила Грбовића, Немању Вујошевића, Далибора Љекочевића, Бојана Вујачића и Ивана Перуничића државно тужилаштво терети да су у мају 2020. године, Марка Бољевића мучили електро-шокерима, ударали боксерским рукавицама, бејзбол палицама и песницама у горњи дио тијела и по табанима, да су му пријетили убиством и репетирањем пиштоља поред главе, да су га давили, понижавали, написали опроштајно писмо упућено његовој породици и пријетили му да ће мучити и убити његову породицу, као и дјевојку, да би му изнудили лажни исказ који је теретио Јована Грујичића и Бењамина Мугошу за постављање експлозива. Грујичић, који је мучен у полицији дан послије Бољевића, накнадно је ослобођен тих оптужби док Мугоша, који је мучен дан после Грујичића, није ни оптужен јер се испоставило да се налазио у затвору у вријеме постављања експлозива", стоји у саопштењу.
Како кажу, оптужницу против полицијских инспектора из марта 2022. године потврдило је вијеће Основног суда у Подгорици, па је она постала и правоснажна, тако да у смислу постојања кривичног поступка и основане сумње да су дјело извршили нема никакве сумње.
"Министар Аџић је од тренутка када је о томе био обавијештен, а то је, са закашњењем, било у јулу 2022. године, био дужан да примјени чл. 176 ст. 3 Закона о унутрашњим пословима који гласи: Полицијски службеник биће привремено удаљен са рада: 3) ако је против њега покренут кривични поступак због кривичног дјела са елементима корупције из члана 127 став 2 овог закона или кривичног дјела учињеног на раду или у вези са радом, до окончања кривичног поступка", тврде из ХРА.
Према томе, како су казали, "министар нетачно информише јавност да се о суспензији може говорити тек када оптужени полицијски службеници буду и правоснажно осуђени".
"Њихова суспензија је требало да почне од почетка кривичног поступка, који почиње издавањем наредбе о спровођењу истраге или потврђивањем оптужнице (у овом случају), и да траје до окончања тог кривичног поступка. Аџић је свјесним кршењем закона и невршењем својих службених обавеза ушао у зону кривичне одговорности за злоупотребу службеног положаја", поручили су из ХРА.
Коментари 1
остави коментар