Економија

14. 10. 2022. 20:23   >>  21:00 7

ЕМИСИЈА "ОКВИР"

"Већа цијена струје не рјешава проблеме ЕПЦГ, а ствара их грађанима"

Повећањем цијене електричне енергије не би се ријешили стратешки проблеми Електропривреде Црне Горе, а повећали би се проблеми грађана, казао је предсједник Одбора директора ЕПЦГ Милутин Ђукановић у емисији "Оквир" на Телевизији Црне Горе (ТВЦГ).

"Тренутне цијене струје на берзама су 400-500 еура по мегават сату, у августу је била и до 800 еура, а грађанима продајемо електричну енергју по 50 еура по мегават сату", истакао је Ђукановић.

Казао је да неће повећавати цијену струје, али да пуно тога зависи од ситуације на берзама.

"Повећањем цијене од 10 до 15 одсто добили би средства која не могу да ријеше стратешке проблеме, а правили би велики проблем грађанима. Вјероватно би утицало и на лошију наплату", нагласио је Ђукановић.

Он је рекао да законска рјешења праве проблеме.

"Користим ову прилику да позовем посланике и Владу да поправе законе, да не би неко, конкретно ЦЕДИС, морао да повећа цијене мрежне услуге због поштовања закона", рекао је Ђукановћ.

Суштина енергетске кризе, како је навео, је да треба правити нове изворе електричне енргије.

"Црна Гора има изванредан енергетски потенцијал. Нажалост, у посљедњих 40 година ЕПЦГ није саградила ниједан значајнији извор електричне енргоије", подвукао је Ђукановић.

Истакао је да је хидролошка ситуација лоша па су увозили огромне количине струје током маја, јуна, јула...

Чађеновић: Измијенити Закон о енергетици

Извршни директор ЦЕДИС Владимир Чађеновић, појашњавајући зашто је та компанија захтјевом тражила у просјеку око 112 милиона еура по години, што је за око 36 одсто, односно 30 милиона еура више у односу на одобрени приход за ову годину, казао да је истекао трогодишњи период за који је утврђена цијена електричне енергије и 1. јануара почиње нови.

"Ријешићемо ситиацију ако измијенимо Закон о енергетици", поручио је Чађеновић.

Казао је да је ЦЕДИС, за првих осам мјесеци ове године, по регулаторно одобреној цијени струје у плусу шест милиона еура.

"Ако би платили по 116 еура по киловату , губитак би за ову годину био 15 милиона, можда и више. До тога не смије доћи, надам се да ће Влада реаговати и спријечити даље урушавање енергетског система."

Он не истакао да се не смију одвојено посматрати ЕПЦГ, ЦЕДИС, ЦГЕС...

Станић: Вођење читавог енергетског система веома лоше

Функционер СДП-а Мирко Станић казао је да Црна Гора производи струје колико јој треба, посебно накод скидања са мреже великих потрошача какви су били КАП и Жељезара.

"У принципу, Црна Гора би требала да има довољно стује за њене потребе, по оним цијенама које су прихватјиве грађанима, на начин да енергетске компаније остварују профит", рекао је Станић у емисији "Оквир".

Он је казао да у СДП-у сматрају да је вођење читавог енергетског система веома лоше.

"Продали смо одређен број акумулација, по значајно нижим цијана од онхи по којима смо касније куповали електричну енергију. Такође, било је упута да се купи струја у првом или другом кварталу, па да се чува, односно да се купи за по 200 еура по мегават сату а не касније по 400 или 500 еура", истакао је Станић

Он је казао да се правном акобатиком покушава затвроит проблем који почигледно постоји.

"ЕПЦГ даје ЦЕДИС-у фактуру од 1. јануара, а они је не примају него је враћају назад, па се надају да ће се промијенити закон. То није добро, то је на ивици законитости", поручио је Станић.

Он је нагалсио да су ЕПЦГ, ЦЕДИС и ЦГЕС за три године оставриле 100 милиона еура профита, а сада само ЕПЦГ је у овој години у минусу 60,9 милиона, а ЦЕДИС, да плаћа како је законски фактурисано, 15 милиона еура.

Пратите нас на

Коментари 7

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије