Kовид 19

О.З.  [ Мина ]

27. 01. 2023. 12:38   >>  12:33

СЗО

Комуникација кључна за ефикасан одговор на пандемију

Комуникација, која је двосмјерна и утемељена на научним истинама и повјерењу, кључна је компонента одговора на пандемију, поручила је шефица канцеларије Свјетске здравствене организације (СЗО) у Црној Гори, Мина Брајовић.

Из канцеларије СЗО у Црној Гори саопштено је да је данас почела дводневна обука за фармацеуте из свих црногорских градова, у циљу унапређења вјештина комуникације апотекара са грађанима.

Обука се, како су навели, организује у оквиру пројекта јачања националних капацитета за одговор на Ковид 19, који финансира Влада Сједињених Америчких Држава (САД), а имплементира СЗО, у сарадњи са здравственим установама Црне Горе.

„Сврха обуке је јачање капацитета, вјештина и компетенција апотекара како би кроз ефикасну комуникацију са грађанима допринијели враћању повјерења у бенефите вакцинације против Ковид 19, као мјере која штити здравље и чува животе“, каже се у саопштењу.

Брајовић је подсјетила да је током пандемијских мјесеци Црна Гора претрпјела ненадокнадив губитак – 2.796 грађана изгубило је живот, а велики број наставио је борбу са Ковид-ом.

„Изгубили смо много, али научили смо и велике животне лекције", навела је Брајовић.

Она је поручила да ефикасан одговор на кризу пандемијских размјера и националну кризу тражи партнерство које почива на националном јединству, сарадњу и дијалог.

Брајовић је казала да у околностима кризе сваки сектор, сегмент друштва и појединац има важну улогу и треба да допринесе и буде дио рјешења.

Она је истакла да епидемиолошки подаци потврђују да је Ковид 19 и даље пријетња здрављу и добробити грађана на глобалном нивоу.

„Више пута до сада смо поновили, све док је вирус у циркулацији, реално је очекивати да ће имати тенденцију да мијења своје рухо, капацитете и карактеристике како би преживио“, рекла је Брајовић.

Како је навела, јављају се нови сојеви који се лакше и брже преносе, „бјеже испод дијагностичког радара„ и заобилазе имунитет.

„Оно што видимо јесте да коронавирус има своју „мету“ – старе и особе са компромитованим имунитетом“, казала је Брајовић.

Она је поручила да се мора савладати једна важна лекција – како живјети са вирусом и на који начин смањити ризик оболијевања од Ковид19.

Она је истакла да је неопходно инсистирати на пет кључних фактора за “стабилизацију” пандемије и трансмисије вируса, а кључни је повећање обухвата вакцинације у општој популацији и администрирање додатних доза у приоритетним популационим групама.

„Брајовић је посебно истакла да је кључна компонента одговора на пандемију управо комуникација, не било каква, већ двосмјерна, утемељена на научним истинама и повјерењу“, наводи се у саопштењу.

Она је казала да је повјерење најважнији састојак сваке вакцине, па и против Ковид 19.

У том процесу, како је рекла, апотекари играју круцијалну улогу.

“Апотекари су увијек она прва линија одбране којој се сви обратимо, када боли мање, или када боли више, или када једноставно желимо да предуприједимо неки здравствени проблем“, навела је Брајовић.

Генерална директорица Директората за јавно здравље у Министарству здравља, Ивана Живковић, указала је на значај сарадње, а прије свега комуникације за адекватан одговор на пандемију.

„Искуство током Ковид 19 пандемије потврдило је да комуникација представља окосницу ефикасног одговора на пандемију“, рекла је Живковић.

Према њеним ријечима, умијеће комуникације је нарочито важно за здравствене раднике, који уживају повјерење грађана.

„Поред сталног партнера у реализацији многих активности - Канцеларији СЗО у Црној Гори, захвалност за организацију обука дугујемо и Амбасади САД у Подгорици“, навела је Живковић.

Она је рекла да су заједно организовали низ обука за представнике здравствених радника са примарног, секундарног и терцијалног нивоа здравствене заштите.

„Како су фармацеути јако важан дио здравственог система, сматрали смо јако важним да организујемо обуке и за тај еснаф, а све у циљу пружања правовремених, детаљних и тачних информација нашим грађанима“, казала је Живковић.

Представница Монтефарма, Роса Чукић Ћоровић, указала је на значај улоге фармацеута у цјелокупном одговору на пандемију Ковид 19.

Фармацеути су, како је рекла, готово непрекидно били на првој линији фронта, како би били ту за све грађане током врло тешких тренутака.

Чукић Ћоровић је казала да је дио колега фармацеута, нажалост, изгубио живот током пандемије, и да се не смије заборавити велики допринос који су дали у циљу очувања здравља грађана у тешким временима.

Она је указала на значај обуке за будући рад апотекара, а нарочито на веома важну едукативну улогу коју имају у директној комуникацији са грађанима.

Представник Амбасаде САД-а у Подгорици Скот Периш похвалио је велики одзив апотекара из свих крајева државе и указао на значај догађаја за будући рад са грађанима, а нарочито усљед новог раста броја заражених у Црној Гори.

Он је позвао на опрез, јер је Ковид 19 и даље веома присутан, а у Црној Гори је, као и у већини других земаља, дошло до стагнације по питању вакцинације, због општег осјећаја да је вирус стављен под контролу.

Периш је казао да је задовољан постигнутим резултатима пројекта „АРПА“, који реализује СЗО, уз подршку Владе САД-а.

АРПА пројекат, који спроводи СЗО у сарадњи са здравственим установама Црне Горе, подржала је Владе САД-а са 2,7 милиона долара, углавном усмјереним на повећање приступа дијагностици и лијечењу, а како би се правовремено и адекватно детектовао, контролисао и лијечио Ковид 19.

Из СЗО су казали да је дио пројекта усмјерен и на куповину ПЦР тестова и кисеоника за више здравствених установа широм Црне Горе, за допринос платама здравствених радника, као и за кампању подизања свијести грађана.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије