Политика
09. 01. 2023. 07:06 >> 19:20 1
У ДЕЦЕМБРУ ИСПЛАЋЕНО 180.000 ЕУРА
Накнаде и осумњиченим и осуђеним бившим функционерима
У Црној Гори било је случајева да и функционери, правоснажно осуђени за неко кривично дјело, примају накнаду на коју по закону имају право годину по престанку функције, наводе у Центру за грађанско образовање и додају да нас такви закони удаљавају од најбољих пракси развијених демократија. Хипотетички, ту накнаду би могао да прима и функционер осумњечен или осуђен за злупотребу исте те функције, јер закон не предвиђа престанак тог правa по основу правоснажене пресуде. Само у децембру 2022. за накнаде функционерима по престанку функције из државне касе издвојено је 180.783 еура, саопштено је Порталу Порталу РТЦГ из Министарства финансија.
На годишњем нивоу за те стврхе потрошено је око 2,3 милиона еура. Из ресора Александра Дамјановића за Портал РТЦГ кажу и да ће кроз измјене закона размотрити период коришћења тог права и начин који дефинише износ мјесечне накнаде. Не прецизирају када ће те измјене бити упућене Скупштини.
Међутим, још од фебруара посланички клубови не одговарају на иницијативу Центра за грађанско образовање који предлаже измјене Закона о зарадама запослених у јавном сектору, који прописује да и особе које су на функцији провеле само мјесец, имају “право на накнаду у висини зараде коју су примали у посљедњем мјесецу, прије престанка именовања”.
Поред тога Закон не предвиђа ограничења ни за функционере који су осумњичени, окривљени или осуђени за неко кривично дјело, па и они имају право на функционерску накнаду.
Из Министарства финансија појашњавају по ком основу то право може престати.
“Наведено право на накнаду по престанку функције, сходно закону, прије утврђеног рока престаје, уколико корисник: заснује радни однос, буде изабран, именован или постављен на другу функцију на основу које остварује зараду, оствари право на пензију, то затражи”, поручују из Министарства финансија.
Тренутно функционерску накнаду прима и Раде Милошевић, који је осумњичени да је шеф криминалне организације која је кријумчарила цигарете. Он је претходно оставку поднио из, како је казао, моралних разлога, али је након тога затражио да прима функционерску накнаду.
Да Милошевић прима функционерску накнаду навео је судија за истрагу Вишег суда Горан Шћепановић у рјешењу о одређивању притвора доскорашњем директору Управе прихода и царина (УПЦ).
“Окривљени је ожењен, отац је двоје малољетне дјеце, незапослен је, и тренутно прима накнаду која се након престанка функције исплаћује у трајању од једне године. Окривљени јесте породичан човјек, међутим, чињеница да је тренутно незапослен и да на тај начин није везан за подручје Црне Горе, уз право на остваривање новчане накнаде и постојања основане сумње да је као организатор криминалне организације за себе и организацију прибавио значајна новчана средства...", навео је судија у рјешењу.
Радуловић: И правоснажно осуђени Кандић примао накнаду
На проблематичност норме и недовољна ограничења у додјели функционерских накнада упозоравају и из Центра за грађанско образовање (ЦГО). Наводе и примјер када су и правоснажно осуђени функционери примали накнаде по престанку функције.
“Наводили смо примјер и бившег замјеника генералног секретара Владе, Николе Кандића, који је правоснажно условно осуђен на шест мјесеци, јер је злоупотребом службеног возила под дејством алкохола изазвао саобраћајну несрећу, а који је упркос томе након одласка из Владе добио право на једногодишњу надокнаду. Значи, осим лица који су осумњичени за неко кривично дјело, имамо примјере да и правоснажно осуђена лица уживају право на ту надокнаду, чиме је наглашена и апсурдност те правне норме. Тиме се шаље порука и о трајућем привилегованом статусу јавних функционера, односно и кад им престане функције, а то нас све удаљава од најбољих пракси развијених демократских друштава”, поручује у изјави за Портал РТЦГ Василије Радуловић, сарадник на програмима у ЦГО-у.
Скупштина ћути, лични и партијски интереси изнад јавног
Због свих нелогичности и недоречености у законима Центар за грађанско образовање (ЦГО) је још почетком фебруара ове године упутио иницијативу свим посланичким клубовима као и надлежном скупштинском одбору за измјену спорног члана 36 Закона о зарадама запослених у јавном сектору који прописује право на накнаду функционерима у периоду од годину дана од престанка функције.
“Међутим, и поред више ургенција које смо слали још увијек нисмо добили никакав одговор из чега се може закључити да постоји јединствен отпор посланика према тој иницијативи, односно у заштити партикуларних интереса, а на штету јавног интереса”, наводи Радуловић.
Како истиче Радуловић ЦГО је у Иницијативи понудио рјешења за која сматрају да би била праведнија и одрживија, а представљају спој добрих законских рјешења из земаља региона.
“Иницијативом су предвиђена ограничења приликом остваривања овог права, па накнаду не би могли остварити функционери који су на функцији провели мање од три мјесеца, који су разријешени са функције, као и они функционери који су разријешени дужности на лични захтјев. Такође, Иницијативом се предлаже скраћење периода примања тзв. накнаде са садашњих годину дана на три мјесеца, али и укидање могућности продужења исплате накнаде до једне године уколико функционер у том периоду стиче право на пензију. Измјене се тичу и висине износа накнаде па је предложено рјешење да умјесто износа у висини зараде коју је функционер примао у посљедњем мјесецу прије престанка функције то буде ограничено на износ у висини просјечне нето зараде у Црној Гори у тој години”, каже Радуловић.
Радуловић поручује и да таква иницијатива ЦГО-а има огромну подршку грађана и грађанки Црне Горе, односно њих 82% подржава укидање функционерских надокнада, на што указују налази из фебруарског ЦГ Пулса ЦГО-а и агенције Дамар.
“То што ни власт, ни опозиција не показују спремност за измјену закона кад је ријеч о овом питању најбољи је показатељ колико су им лични и партијски интереси изнад јавног интереса и бриге о грађанима. Нажалост, ово показује и да се без обзира на наизглед непремостиве разлике између парламентарних партија лако налази заједнички именитељ кад је ријеч о њиховим бенефицијама, а то ће као и све плаћати грађани и грађанке, иако је Црна Гора далеко од економске развијености која би то могла обезбиједити”, закључује Радуловић.
МФ: Размотрити период коришћења права и начин који се дефинише износ мјесечне накнаде
Из Министарства финансија поручују да планирају измјену Закона о зарадама запослених у јавном сектору у дијелу функционерских накнада, али не прецизирају када би тај акт могао да буде достављен Скупштини.
“Приликом израде измјена и допуна Закона о зарадама запослених у јавном сектору, норма која се односи на остваривање права на накнаду по престанку функције биће додатно разматрана и у складу са резултатима спроведене анализе потецијално ревидирана. Посебно ће се размотрити период коришћења права и начин који дефинише износ мјесечне накнаде”, саопштили су нам из Министарства финансија.
Коментари 1
остави коментар