Политика
14. 01. 2023. 07:25 >> 16:18 3
ЗА ПЕТ ПОСЛАНИКА ДПС И СД
Одбор предложио скидање имунитета, сједница пленума ни у најави
Руководству Скупштине Црне Горе још није достављен захтјев за сазивање ванредне сједнице на чијем би се дневном реду нашло питање скидања имунитета посланицима ДПС-а Предрагу Бошковићу, Драгици Секулић и Сузани Прибиловић, као и посланицима СД- a Дамиру Шеховићу и Ивану Брајовићу, које тужилаштво сумњичи у случају "Станови", потврђено је Порталу РТЦГ из Скупштине.
Административни одбор је 22. децембра прошле године једногласно предложио Скупштини Црне Горе укидање имунитета поменутим посланицима због сумње да су као дио Владине Комисије за рјешавање стамбених питања злоупотријебили службени положај. Но, захтјев да сједница буде одржана кабинету предсједнице парламента Данијеле Ђуровић, није стигао.
"Из комуникације Службе Скупштине са предсједницом, потпредсједницима и клубовима посланика која се одвија на дневном нивоу, можемо вас информисати да Скупштини Црне Горе још није достављен захтјев за сазивање ванредне сједнице на чијем би се дневном реду нашло питање скидања имунитета поменутим посланицима", казали су из кабинета предсједнице Скупштине у одговору на питања Портала РТЦГ.
За сазивање сједнице довољна је иницијатива најмање 27 посланика.
"Важно је нагласити да предсједница Скупштине не сазива Скупштину на ванредно засједање по сопственој иницијативи, већ сагласно Уставу Црне Горе то је овлашћење најмање трећине укупног броја посланика, предсједника Црне Горе и предсједника Владе", саопштили су нам из Скупштине.
Додају да је евидентно да се ванредно засиједање не може заказати ни на иницијативу предсједнице Скупштине, ни Административног одбора по захтјеву Специјалног државног тужилаштва, већ на основу Уставом и Пословником Скупштине прописаних подносилаца иницијативе.
Члан 128 Пословника Скупштине Црне Горе прописује да се ванредно засиједање може одржати у времену од првог радног дана у јануару до посљедњег радног дана у фебруару и од првог радног дана у августу до посљедњег радног дана у септембру, при чему подносилац захтјева за ванредно засиједање одређује дан одржавања и дневни ред сједнице.
"Сагласно истом члану Пословника, Скупштину на сједницу ванредног засиједања предсједник Скупштине ће сазвати у вријеме и са дневним редом назначеним у захтјеву за ванредно засиједање", појашњавају процедуру из Скупштине Црне Горе.
Поручили су и да подносилац захтјева за ванредно засиједање не може захтијевати сазивање Скупштине у времену краћем од 15 дана од дана подношења захтјева, а за дневни ред сједнице може предложити само предлоге аката чији је овлашћени предлагач.
"Изузетно, предсједник Црне Горе може захтијевати сазивање Скупштине на ванредно засиједање у року краћем од 15 дана", казали су из Скупштине.
Подсјећамо, СДТ је формирало предмет против Бошковића, Секулић, Прибиловић, Брајовића и Шеховића, као и против Будимира Шегрта, Сање Влаховић, Суада Нумановића, те Дражена Миличковића због сумње да су злоупотребили службени положај приликом рјешавања стамбених потреба функционера Владе.
Због сумње да су учинили исто кривично дјело СДТ је формирао предмет и против Османа Нурковића, Јелене Радоњић и Александра Јовићевића.
У допису Скупштини СДТ је тада навео да је разматрањем кривичне пријаве утврђено да постоји одговарајући степен сумње да су пријављени, од 2016. до 2020. године, учинили то кривично дјело, доносећи одлуке о рјешавању стамбених потреба функционера супротно Одлуци о начину и критеријумима за рјешавање стамбених потреба функционера Владе.
Коментари 3
остави коментар