Политика
25. 01. 2023. 11:58 >> 11:54
УЉАРЕВИЋ ПОРУЧИЛА
"Политичке промјене нијесу донијеле квалитативне помаке"
Политичке промјене које су се посљедњих година десиле у Црној Гори нијесу донијеле квалитативне помаке у демократској консолидацији друштва, саопштила је извршна директорица Центра за грађанско образовање (ЦГО) Далиборка Уљаревић.
“Чак супритно.Чини се да су ниво одговорности, дијалога, па посљедичне толеранције и демократских израза значајно нижи. Сва обећања посљедње двије владе о унапређивању сарадње са организацијама цивилног друштва остала су мртво слово на папру”, сматра Уљаревић.
Она је, на форуму „Глас цивилног друштва у заговарању промјена“ у организацији ЦГО-а, казала да је одрживост организација цивилног друштва на истом, ако не и на нижем нивоу, него у виријеме претходних влада.
Уљаревић је оцијенила да је суштинска инклузија изостала или је резервисана за властима близак и неутицајан цивилни сектор.
Према њеним ријечима, присутан је и проблем непоштовања јасних законских обавеза које се односе на подршку НВО сектору као и на доступност информација што је бројне НВО довело у изазовну ситуацију.
“Све то утицало је да код неких организација мало тупе критичке оштрице и да се навикавамо на оно на што се не би смјели навикавати ни у друштву ни у односу власти према цивилном сектору”, саопштила је Уљаревић.
Она је казала да то латентно стање успаваности одговара носиоцима најзначајнијих функција у држави, којима су интереси појединаца или група појединаца изнад општег добра.
“Опште добро постало је периферна категорија многима у цивилном друтшву. Радне групе у којима учествују представници цивилног друштва се или не одржавају или не функционишу. То финиграње дијалога обесмишљава било какву комуникацију надлежних институција и цивилног друштва”, саопштила је Уљаревић.
Дукај: У ЕУ процес мора се укључити цивилни сектор
Министар јавне управе Мараш Дукај саопштио је да је за реформу јавне управе и европске интерграције државе потребан заједнички рад (државног и цивилног сектора) како би се постигли заједнички циљеви.
“Нема ниједног министарства, ниједне владе или партије која може довести до успјешне интеграције друштва у европску заједницу. У тај процес мора се укључити цивилни сектор и све друштвене снаге које позитивно утичу на промјене комплетног стања у друштву”, сматра Дукај.
Он је казао да се систем сарадње са НВО сектором може узети као један од показатеља демократског постигнућа друштва.
“Сарадња унутар самих НВО-а и њихово јединство око кључних тема је од изузетног значаја. Министарство јавне управе види НВО као стратешке партнере у реформама, промишљању и реализвању јавних политика”, саопштио је Дукај.
Замјеница шефа Одјељења за сарадњу Делегације Европске уније (ЕУ) у Црној Гори Лиселот Исаксон рекла је да је активно цивилно друштво кључни елемент сваког демократског система.
Како је додала, у најбољем случају цивилно друштво је глас грађана и канал комункације између владиних институција и грађана.
“Та улога је увијек значајна, а посебно је битна посебно у временима политичке несигурности. Организације цивилног друштва имају битну улогу да окупљају људе, поспјешују дебате поткријепљене чињеницама, промивишу толеранцију и дијалог”, казала је Исаксон.
Она је казала да, традиционално, ЕУ има јаку сарадњу са локалним цивилним друштвом у Црној Гори и другим државама.
Како је саопштила, учешће организација цивилног друштва у процесима доношења одлука захтијева труд са обије стране.
“Влада треба да препозна значај цивилног друштва, а организације цивилног друштва треба да играју своју улогу на одговоран и проактиван начин”, рекла је Исаксон.
Коментари 0
остави коментар