Политика
09. 02. 2023. 11:33 >> 11:33 2
АДМИНИСТРАТИВНИ ОДБОР
Није формиран Анкетни одбор за случај "Можура"
Административни одбор на данашњој сједници није изабрао предсједника, замјеника предсједника и десет чланова Анкетног одбора за прикупљање информација и чињеница о поступању надлежних државних органа и других субјеката у вези са пројектом вјетроелектране Можура.
Предсједник Одбора Драган Краповић казао је да је за предсједницу Анкетног одбора клуб посланика Демократског фронта предложио Бранку Бошњак, а ДПС је за исту функцију кандидовао Данијела Живковића.
За чланове Анкетног одбора предложени су посланици Андрија Поповић, Божена Јелушић, Суљо Мустафић, Момо Копривица, Андрија Николић и Никола Ракочевић. ДФ је најавио да ће за ту функцију кандидовати Милуна Зоговића, а чека се и СНП да предложи свог кандидата.
Краповић је казао да се предлози морају ускладити у клубовима парламентарне већине и опозиције.
“Као што знате, треба одредити ко је већина, ко опозиција, а ми усред политичке кризе немамо начин да се то утврди осим оног момента гласања за актуелну Владу која је у техничком мандату. Они који су гласали за ту Владу би требало да су власт, а они против опозицију”, казао је Краповић.
Посланик Луиђ Шкреља казао је да се отвара дилема тамо гдје је нема.
“Не може неко на пленуму да буде позиција, а горе на Одбору опозиција. Ми смо тој Влади ускратили повјерење и ми смо опозиција. Уколико неко жели да се овај одбор формира треба да уважите предлог ДПС-а”ж. Ми смо спремни да учествујемо у раду под овим условима”, казао је Шкреља.
Краповић је казао да ће недоумице бити упућене колегијуму предсједнице Скупштине како би се разријешила та ситуација.
Анкетни одбор треба да прикупи информације о поступању црногорских државних органа и других актера у пројекту изградње вјетроелектране Можура, а након спроведене парламентарне истраге, Одбор ће извјештај доставити Скупштини Црне Горе на усвајање.
Одбор који ће имати 12 чланова није формиран, а за истрагу је дат рок од четири мјесеца, са могућношћу да буде продужен, а рокови за истрагу почеће да теку даном формирања.
Пројекат Можура се помиње у истраживању о корупцији на Малти тамошње новинарке Дафне Каурана Галиције, која је настрадала у експлозији ауто-бомбе октобра 2017.године. Вјетроелектрана Можура код Улциња, вриједности од око 90 милиона еура, пуштена је у рад средином новембра 2019. године, у вријеме док је на власти била Демократска партија социјалиста (ДПС).
Можура се састоји од 23 вјетрењаче, а годишње производи око 120 ГWХ енергије, саопштено је тада из Владе.
Навели су да је инвестицију реализовала малтешка државна компанија Enemalta и компанина Malta Montenegro Wind Park, а да је главни извођач радова била кинеска компанија Shangai Electric Power Engineering.
Уговором о закупу земљишта, вјетроелектрана треба да пређе у трајно власништво државе Црне Горе 2035. године.
Коментари 2
остави коментар