Свијет
28. 01. 2023. 21:47 >> 21:43
УГОВОР ОД 8 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА
Италија потписала споразум о гасу с Либијом
Италијанска државна енергетска компанија ЕНИ потписала је уговор вриједан осам милијарди долара с либијском Националном нафтном корпорацијом за развој два либијска гасна поља на мору.
ЕНИ ће помоћи у развоју два офшоре поља, а производња би требала почети 2026. године, саопштила је компанија данас.
ЕНИ процјењује да би поља могла производити око 7,5 милијарди кубних метара гаса годишње или више од двије трећине количине коју је Италија увезла из Русије прошле године.
Европске нације журе да купују природни гас из неруских извора, укључујући сјеверну Африку, након инвазије Москве на Украјину у фебруару 2022.
Русија, највећи добављач природног гаса у Европу прије инвазије, нагло је смањила извоз на континент прошле године у, како су званичници Европске уније(ЕУ) рекли, покушају уцјењивања Брисела да смањи подршку Украјини. Италија је била други највећи потрошач руског гаса у Европи послије Њемачке.
Руско смањење енергије изазвало је скок цијена природног гаса у Европи на рекордне нивое, приморавајући компаније и потрошаче да смање потрошњу. Цијене су се од тада вратиле на предратне нивое усред топле зиме.
Саопштење ЕНИ-ја услиједило је док је италијанска премијерка Ђорђа Мелони обилазила енергетски богату сјеверну Африку.
Неколико дана раније, Мелони је посјетила Алжир, главног италијанског добављача природног гаса, како би потписала меморандуме о енергетици. Италија је у мају потписала споразум са Алжиром о повећању увоза почевши од јесени 2022. Тај споразум је захтијевао повећање од девет милијарди кубних метара у периоду 2023-24.
Током посјете Либији, Мелони је рекла да Италија не тражи "грабежљиву" улогу, већ жели помоћи афричким нацијама да "расту и постану богатије".
Извоз Либије у Италију пао је за 5,5 милијарди кубних метара, или двије трећине, од 2011. године, када је устанак уз подршку НАТО-а збацио дугогодишњег диктатора Муамера Гадафија, што је довело до периода нестабилности и недовољног улагања.
Поред сјеверне Африке, европске нације траже већи увоз природног гаса из Сједињених Држава и Катара.
Извоз руског гаса у Европу путем гасовода пао је на најнижи ниво у постсовјетском периоду 2022. године и очекује се да ће ове године додатно опасти.
Коментари 0
остави коментар