Свијет

K. J. [ Бета ]

12. 03. 2023. 16:48   >>  16:48 1

ИСТОРИЈСКА ДОБИТ

Саудијски нафтни гигант зарадио 161 милијарду долара

Нафтни гигант "Сауди Арамко" (Арамцо) је данас објавио да је прошле године зарадио 161 милијарду долара, тврдећи да је то највећа икада забиљежена годишња добит те компаније која је на берзи и изазивајуц́и критике еколошких и активиста за људска права.

Чудовишно велики профит те компаније произашао је из раста цијена енергената пошто је Русија покренула рат против Украјине у фебруару 2022. године, а санкције због тога ограничиле продају руске нафте и природног гаса на западном тржишту.

"Арамко" се нада да ће повећати производњу да би искористио потражњу док Кина поново улази на глобално тржиште после укидања домаћих ограничења због корона вируса која су погодила њену производњу.

Јачање "Арамка" би могло да донесе милијарде потребне за плац́ање планова престолонаследника Мохамеда бин Салмана да развије футуристичке градске пејзаже како би се Саудијска Арабија удаљила од нафте.

"С обзиром на то да очекујемо да ц́е нафта и гас бити од суштинског значаја у догледној будуц́ности, ризици недовољног улагања у нашу индустрију су реални, укључујући више цијене енергената", рекао је извршни директор и председник "Сауди Арамка", Амин Х. Насер, у саопштењу.

Добит је порасла за 46,5 одсто у поређењу са 2021. када је била 110 милијарди долара, а 49 милијарди 2020. године када се свијет суочио са најгорим блокадом због пандемије корона вируса, обустављања путовања и цијена нафте које су накратко биле негативне.

"Арамко" је производњу сирове нафте држао на 11,5 милиона барела дневно 2022, а нада се да ће достићи 13 милиона барела дневно до 2027. Да би повећао ту производњу, планира да потроши чак 55 милијарди долара ове године на капиталне пројекте.

Арамцо је објавио дивиденду од 19,5 милијарди долара за четврти квартал 2022. године, која ће бити исплаћена у првом кварталу ове године.

Резултати компаније "Арамко", на које се гледа као на вођу глобалног енергетског тржишта, одражавају огромне профите остварене у британском енергетском гиганту БП, америчким "Ексон Мобилу", "Шхелу" и другима 2022. Али сама величина профита од 161 милијарде долара засијенила је чак и добит низа компанија свих других сектора привреде у свијету.

Референтна сирова нафта типа "Брент" сада се продаје за око 82 долара по барелу, а цијена је у јуну прошле године премашила 120 долара. Компанија "Арамко" чије богатство зависи од глобалних цијена, објавила је рекордну добит од 42,4 милијарде долара у трећем кварталу 2022. године после скока цијена.

Високе цијене додатно су заоштриле везе тог краљевства и Сједињених Држава, које су традиционално гарант безбиједности Персијског залива због тензија са Ираном. Краљевство је прошле јесени саопштило да је Бајденова администрација настојала да одложи одлуку ОПЕК-а и савезника, укључујући Русију, да смање производњу, што би повећало цијене.

Саудијски планови развоја финансирани продајом нафте изазивају критику еколошких и активиста за људска права.

Генерална секретарка Амнести интернешенела, Ањес Каламар, критиковала је годишњи профит "Арамка" јер је од "продаје фосилних горива - највећег покретача климатске кризе".

"То је још шокантније јер је овај вишак нагомилан током глобалне кризе трошкова живота и потпомогнут повећањем цена енергената које је резултат агресорског рата Русијепротив Украјине", саопштила је она.

Каламар је указала да је Саудијска Арабија због смртних кказни "један од највећих свјетских џелата", да је у вишегодишњем рату у Јемену и да прогања дисиденте.

"Ови изузетни профити, као ни било који будући приходи 'Арамка', не би требало да се користе за финансирање кршења људских права, њихово прикривање или покушај да се заташкају", рекла је она.

Огромни нафтни ресурси Саудијске Арабије, који се налазе близу површине њеног пустињског пространства, чине је једним од најјефтинијих мјеста на свијету за производњу сирове нафте. На сваких 10 долара повећања цијене барела нафте, Саудијска Арабија ће зарадити додатних 40 милијарди долара годишње, према Институту за међународне финансије.

По цијени акција "Арамка" од 8,74 долара на берзи Тадавул у Ријаду, иако је мања од рекордних 11,55 прошле године, "Арамко" и даље даље вриједи 1.900 милијарди долара – што га чини другом најврједнијом компанијом на свијету иза "Епла" (Аппле).

Саудијска влада и даље посједује огромну већину акција те компаније. "Сауди Арамко" од краја 2019. није објавио своју вриједност, а вјерује се да је и тада јавно навео само њен дјелић.

Пратите нас на

Коментари 1

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије