Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

[ Glas Amerike/M.L.B. ]

21. 06. 2023. 07:53 >> 07:54

KISEONIKA DO ČETVRTKA

Šta znamo o podmornici koja je nestala na putu ka Titaniku?

Potraga za malom turističkom podmornicom sa petoro putnika, koja je nestala na putu ka olupini Titanika, i dalje je u toku. Zalihe kiseonika su ograničene, pa se spasioci trkaju sa vremenom.

Titan može da ostane pod vodom 96 sati, što ostavlja ljudima u plovilu vremena do četvrtka ujutru, kada će ostati bez kiseonika. Američka Obalska straža predvodi potragu za podmornicom nazvanom Titan u sjevernom Atlantiku, u udaljenom području gdje je potonuo Titanik 1912. godine. Olupina broda se nalazi na oko 3,8 kilometara ispod površine.

Kontakt s podmornicom, na kojoj je bilo pet ljudi, izgubljen je u nedjelju, a američki mediji danas izvještavaju da su spasilačke ekipe čule zvukove lupanja tokom potrage u pravilnim intervalima od pola sata. Međutim, nije jasno kada i koliko dugo je lupanje trajalo, navode CNN i Rolling Stone​.

Potrazi će se u srijedu uveče po lokalnom vremenu, na molbu Američke mornarice, pridružiti i francuski brod za istraživanje mora, koji nosi robota koji može da zaroni duboko, saopštio je institut Infremer.

Podmornica je spolja zatvorena šrafovima, što znači da je ljudima koji su u njoj potrebna pomoć da izađu, čak i ako isplove na površinu.

Situaciju "pomno prati" i predsjednik SAD Džo Bajden, dok je američka mornarica spremna da pomogne, ako to bude potrebno, rekao je portparol Savjeta za nacionalnu bezbjednost Džon Kirbi.

Admiral američke Obalske straže Džon Mauger kazao je da su timovi tragali za podmornicom i tokom noći i da je potraga proširena na veću dubinu. On je za NBC rekao da je proritet područje u kojem je podmornica zaronila.

"Potragu nastavljamo i na površini, a i proširujemo je na ispod površine u tom području", kazao je za CNN.

Ovo je bio treći godišnji zaron do olupine Titanika koji organizuje kompanija "OceanGate Expeditions" od 2021. godine.

Novinar CBS Njuz Dejvid Poug koji je putovao Titanom prošle godine, naveo je da u njemu ima dvije vrste sistema za komunikaciju: tekstualne poruke sa brodom na površini i sigurnosni signal koji se oglašava na 15 minuta da pokaže da podmornica radi.

Kada je i gde je nestao Titan?

Podmornica je zaronila u nedjelju ujutro, a njeno pomoćno plovilo izgubilo je kontakt sa njom oko sat i 45 minuta kasnije, saopštila je Obalska straža.

Prema podacima kanadskih spasilaca, podmornica je uočena na oko 700 kilometara južno od Njufaundlenda.

Dejvid Konkenon, savjetnik u kompaniji, rekao je za AP da u podmornici ima zaliha kiseonika za 96 sati. To znači da ima zaliha kiseonika do četvrtka ujutru, navodo AP. Dodao je da se radi na tome da se u vodu uputi plovilo koje može da zaroni i na dubinu do 6 kilometara, što prije.

Ko je bio u podmornici?

Obalska staža saopštila je da su u plovilu bili pilot i "četvoro specijalista" - odnosno ljudi koji su platili za ovu avanturu. Oni naizmenično upravljaju podmornicom.

Titan ovakve ekspedicije organizuje od 2021, a prva grupa turista je tada platila između 100 i 150.000 dolara za pojedinačnu kartu. Sada mjesto u podmornici košta oko 250.000 dolara po osobi.

Britanski biznismen Hamiš Harding koji živi u Dubaiju u UAE, jedan je od specijalista misije, saopštila je kompanija.

Harding je do sada oborio tri puta Ginisov rekord, uključujući i za najduži boravak u dubini okeana u plovilu. Zajedno sa istraživačem okeana Viktorom Veskovim zaronio je u Marijanski rov 2022, najnižu tačku okeana.

Trka sa vremenom - u podmornici koja je krenula ka Titaniku ograničene zalihe kiseonika

Dvojica članova poznate pakistanske porodice - Šazada Davud i njegov sin Suleman takođe su putici u podmornici.

Francuski istraživač, 77-godišnji Pol Anri Nargol i Stokton Raš, osnivač i direktor kompanije OceanGate su navodno preostala dvojica putnika, prenose mediji.

Kakav je tip podmornice Titan?

Riječ je o podmornici koja može "bezbjedno" da zaroni 4 kilometra u dubinu, piše u dokumentima kompanije OceanGate.

Kompanija tvrdi da plovilo ima softver za procjenu bezbjednosti za svaki zaron. Kada je u maju 2021. podnijela dokumente sudu u Virdžiniji, koji se bavi pitanjima u vezi sa Titanikom, kompanija je izvela više od 50 probnih zarona sa podmornicom, neka su bila i na dubini Titanika.

Tokom ekspedicije 2022. kompanija je prijavila tehnički problem prilikom zarona, pa je podmornica morala da bude prikačena za platformu koja je podigla na površinu.

Titan ima 9 hiljada kilograma ali i ima i balaste, kako bi mogao da pluta čim dođe do dna, navela je kompanija u čijem je vlasništvu.

Napravljen je, između ostalog od titanijuma i dokazano je da može da izdrži ogroman pritisak dubine okeana.

Šta je bila misija Titana?

Cilj ekspedicije, prema navodima kompanije OceanGate bio je da se dokumentuje propadanje Titanika pod vodom, kao i razvoj podvodnog ekosistema oko olupine.

Olupinu broda polako izjedaju određene vrste bakterija, koje se hrane gvožđem. Neka predviđanja govore da bi olupina mogla da nestane u narednih nekoliko decenija.

Kompanija OceanGate kaže da je podmornica opremljena kamerama visoke rezolucije i sonarnom opremom. Saznanja o olupini Titanika mogu da pomognu naučnicima da otkriju više i o drugim potonulim brodovima, posebno za vrijeme svjetskih ratova.

"Okean radi svoje, a mi moramo da dokumentujemo sve dok Titanik potpuno ne nestane ili postane neprepoznatljiv", rekao je 2021. godine za AP tadašnji šef ekspedicija Stokton Raš.

Stručnjaci: Spasioci se suočavaju sa teškoćama

Alister Grejg, profesor pomorskog mašinstva u Londonu, naveo je da ova vrsta plovila ima najčešće teret, koji može da ispusti u slučaju nužde, kako bi isplovila na površinu.

"Ako je bilo propusta u napajanju i/ili komunikaciji, ovo se moglo desiti, i plovilo bi onda isplovilo na površinu i čekalo da bude pronađeno", naveo je Grejg.

Drugi scenario je da je podmornica popustila pod pritiskom, u tom slučaju nije dobra prognoza, dodao je on.

"Ako se spustila na morsko dno i ne može da se vrati koristeći sopstveni pogon, opcije su vrlo limitirane. Čak iako je podmornica skroz sačuvana, ako je ispod neke dubine, vrlo malo plovila može da zaroni tako duboko, a sigurno neće moći ronioci", kaže profesor. Smatra da čak i ako dođu do tih dubina, teško da će moći da se zakače za podmornicu.

Kris Peri, britanski admiral u penziji, rekao je za Skaj njuz da je spasilačka misija vrlo teška operacija.

"Sama priroda morskog dna je vrlo valovita. Titanik leži u rovu, i ima dosta olupina okolo. Pokušaj da se sonarom napravi razlika i nađe tačan dio gdje bi bila podmornica će biti prilično težak", naveo je admiral Peri.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније