Украјина
05. 12. 2022. 07:42 >> 07:40 1
НАФТНИ ЕМБАРГО
Након ограничења цијене руске нафте: Поскупила нафта на свјетском тржишту
Од поноћи је на снази нафтни ембарго Европске уније на руску нафту која стиже морским путем. Цијене су порасле данас након договора групе земаља Г7 и њених савезника да их ограниче на 60 долара по барелу. Русија не прихвата тај лимит ни по цијену смањења производње.
Брент нафта порасла је за око 1 посто на више од 86 долара на азијском тржишту.
Овај потез повећава притисак Запада на Русију због инвазије на Украјину, преноси Кликс.
Долази након што је група произвођача нафте Opec+ пристала да остане при својој политици смањења производње, усред споријег глобалног раста и виших каматних стопа.
"Ова одлука Opec+ да задржи квоту тамо гдје јесте... сама је по себи имплицитна врста подршке тржишту нафте", рекао је Канг Wу из S&P Global Commodity Insights.
Opec+ је група од 23 земље извознице нафте, укључујући Русију, која се редовино састаје како би одлучила колико ће сирове нафте продати на свјетском тржишту.
Трговци такође реагују на снажне податке о радним мјестима у САД-у и ублажавање Ковид ограничења у неким кинеским градовима.
"Увјерење да би Кина могла убрзати планове поновног отварања подстакнуло је ранојутарњи оптимизам", рекао је Стивен Инес, извршни партнер у SPI Asset Managementu.
Но упозорио је да се не "јури за растом нафте с поновним отварањем Кине јер ће доћи до големог пораста случајева Омикрона, што би могло задржати мобилност у паду барем кроз прво тромјесечје сљедеће године".
У заједничком саопштењу прошле седмице, Г7 и Аустралија рекли су да ће ограничење од 60 долара за руску нафту ступити на снагу у понедјељак или "врло брзо након тога".
Додали су да је та мјера намијењена "спријечавању Русије да профитира од свог агресорског рата против Украјине".
Г7 је у септембру изнио ограничење цијена, а циљ му је спријечити Москву да профитира од извоза нафте, а истовремено избјећи скок цијена.
То значи да ће се само руска нафта купљена за мање од 60 долара по барелу моћи испоручивати танкерима Г7 и ЕУ, осигуравајућим друштвима и кредитним институцијама.
То би могло отежати Москви продају своје нафте по вишој цијени, јер су многе велике бродарске и осигуравајућекомпаније смјештене унутар Г7.
Г7 је организација седам највећих свјетских такозваних "напредних" економија, које доминирају глобалном трговином и међународним финанцијским системом. То су Канада, Француска, Њемачка, Италија, Јапан, Велика Британија и Сједињене Државе.
Коментари 1
остави коментар