Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

PR Centar

06. 11. 2017. 14:50 >> 14:19
7

PROTEST NVO

Pojatić je mogla biti spašena

Nevladine organizacije (NVO) Centar za ženska prava, Sigurna ženska kuća i SOS Telefon Nikšić zatražile su od nadležnih institucija da, u slučajevima nasilja u porodici, utvrde ličnu odgovornost državnih službenika kako bi se spriječili smrtni ishodi.

 

Te NVO su danas, organizovale protest povodom nedavnog ubistva 78-godišnje Durije Pojatić, tokom kojeg su predale zahtjeve vrhovnom državnom tužiocu Ivici Stankoviću, ministru unutrašnjih poslova Mevludinu Nuhodžiću i direktoru Uprave policije Slavku Stojanoviću, u cilju preduzimanja svih raspoloživih mjera u slučajevima nasilja u porodici i nad ženama.

Izvršna direktorica NVO Centar za ženska prava, Maja Raičević, kazala je da nadležne institucije treba da postupaju proaktivno i da preduzmu sve zakonom raspoložive mjere, a ne da se, kako je ocijenila, oslanjaju na iskaz i volju žrtve.

„Tražili smo da se mijenja negativna praksa policije koja se odnosi na upozorenje nasilnicima, bez evidentiranja prijave. Takođe smo tražili da Vrhovno državno tužilaštvo krene u provjeru lične odgovornosti državnih službenika, jer bez toga mi nećemo znati ko je tačno u sistemu zakazao i čija je odgovornost“, istakla je Raičević.

Ona smatra da je alarmantno što su od januara 2011. do novembra ove godine, ubijene 22 žene u Crnoj Gori, koje su bile žrtve porodičnog nasilja.

„Od 2015. godine do sada ubijeno je osam žena. Za njih četri znamo da su prijavljivale nasilje i da nisu zaštićene zbog toga što reakcija institucija nije bila blagovremena i efikasna. To je nešto što se iz dana u dan ponavlja i naše primjedbe se odnose na policiju, tužilaštvo, ali i na centre za socijalni rad i pravosuđe čija je kaznena politika gotovo zanemarljiva“, ocijenila je Raičević.

Prema njenim riječima, posljednjem slučaju ubistva 78-godišnje Durije Pojatić, je prethodilo prijavljivanje nasilja policiji, ali, kako je istakla, ona nije preduzela zakonom propisana mjere, već je samo upozorila nasilnika.

„To je na kraju rezultiralo ubistvom žene, koja je mogla biti spašena. U ovoj zemlji nema nikoga ko na pravi način brine o ženama koje su iskusile nasilje i kojima treba pomoć. Dakle, nasilje se minimizira i ne doživljava se ozbiljno. Mi praktično više nemamo adrese na koju možemo da se obratimo“, navela je Raičević.

Predsjednica NVO Sigurna ženska kuća, Ljiljana Raičević, istakla je da je Sklonište stalno puno, napominjući da je jedna od najboljih zaštitnih mjera udaljavanje nasilnika iz stana ili iz nekog prostora.

„To je jedna od najboljih zaštitnih mjera, ali se skoro uopšte ne sprovodi. Nepoznato je zašto se te mjere ne primjenjuju i stalno ćemo da ukazujemo na to. Vjerujte, kada bi te kazne bile oštre i onakve kakve su propisane zakonom manje bi bilo nasilja“, rekla je Raičević.

Ona je dodala da bi nasilnika bilo manje kada bi bili u zatvoru, kada se ne bi novčano i uslovno kažnjavali.

„Ne treba slušati ženu koje kažu nemojte ga, jer je nju strah šta će se desiti poslije, jer vidi da je institucije ne štite. Nasilnicima se mora reći stop, postoji zakon i država treba da stane iza žrtve i da je zaštiti. Naša država to ne radi, nažalost“, ocijenila je Raičević.

Aktivistkinja iz SOS telefona za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić, Nada Koprivica, objasnila je da su podnesene krivične prijave protiv predstavnika institucija koji nisu reagovali u prošlogodišnjem pokušaju ubistva dvije žene i dvoje djece, kada je, kako je podsjetila, stradao otac koji je branio kćerku i unučad.

„U tom slučaju podneseno je osam krivičnih prijava protiv dva centra bezbjednosti, dva centra za socijalni rad i tri osnovna državna tužilaštva. Od tih prijava četiri su odbijene u Osnovnom i Višem tužilaštvu i pred Ustavnim sudom su. Jedna je pred Višim državnim tužilaštvom, a tri koje su podnesene protiv osnovnih državnih tužilaštava su proslijeđene Specijalnom državnom tužilaštvu“, pojasnila je Koprivica.

Пратите нас на

Коментари7

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније