Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

[ Mina-biznis ]

11. 02. 2016. 15:35 >> 16:56

UREDBA VLADE

Poreski dug će naplaćivati imovinom dužnika

Vlada je danas usvojila Uredbu kojom se naplaćuju poreska potraživanja imovinom poreskih dužnika, čijim planom je predviđena naplata do deset miliona eura, saopštio je ministar finansija, Radoje Žugić.

 

On je rekao da je pravni osnov za takav akt u članu Zakona o budžetu, koji je definisao da se u ovoj godini do nivoa od deset miliona eura može naplatiti poresko potraživanje imovinom poreskih dužnika.

„Radi se o jednoj od mjera na sanaciji poreskog duga kao jednog od važnijih elemenata poreske i ukupne fiskalne ranjivosti“, kazao je Žugić nakon sjednice Vlade.

 Prema njegovim riječima, imovina mora biti funkcionalna i cijeni se sa aspekta da bude u funkciji države i državnih organa, kao i da se tom naplatom ostvare uštede koje se tiču plaćanja zakupa državnih organa.

„Uredba doprinosi i uštedama i funkcionalnosti. Proces naplate je na inicijativu Poreske uprave (PU), koja se dostavlja međuresorskoj radnoj grupi koju formira ministar finansija. Ona ocjenjuje cjelishodnost predloga i dalje konačnu odluku donosi Vlada“, objasnio je Žugić.

Tom Uredbom će, kako je rekao, uspjeti da naplate poreska potraživanja kod onih poreskih dužnika koji su solventni, a nijesu likvidni.

Žugić je, odgovarajući na pitanje koliko je dodatno izdvojeno novca za penzije, kazao da stopa njihovog povećanja nije visoka.

„Znamo da je ta populacija trpjela mjere zamrzavanja penzija i želimo da iskažemo mogućnost da ćemo detaljnim fiskalnim analizama pokušati da nađemo način da popravimo materijalni položaj penzionera sa najmanjim primanjima“, naveo je Žugić.

On je dodao da se to neće uraditi bez detaljne analize, kako prihodne tako i rashodne strane.

„Takvu grešku ne smijemo ponoviti, odnosno donošenje pojedinih fiskalnih propisa koji su kreirali ogromne troškove“, rekao je Žugić.

On je kazao da je potrebno sugerisati svima koji kreiraju nove zakone da to ne rade bez detaljne fiskalne analize.

„Imamo i najavu da međunarodne institucije, Svjetska banka (SB) i Međunarodni monetarni fond (MMF), osuđuju takvo donošenje zakona. Nažalost suočićemo se sa nečim što znači ekonomsko podrivanje države i taj segment će se morati zaustaviti“, poručio je Žugić.

On je naveo da bi, da ima malo više vlasti, uslovno govoreći, zabranio svakome da mijenja zakone, što bi se odnosilo i na njegov resor, bez detaljne i prethodne fiskalne analize.

Žugić je na pitanje novinara da li se to odnosilo na Zakon o socijalnoj i dječjoj zaštiti kojim se obezbjeđuju nadoknade za zaposlene majke sa troje i više djece, rekao da je na to i mislio kada je govorio.

„I ne samo na taj, već i na sve druge zakone koji su donijeti u parlamentu ili bilo gdje drugdje bez detaljne fiskalne analize“, dodao je Žugić.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније