Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

[ Objavio: I.P. ]

29. 06. 2016. 12:43 >> 23:19
23

PREMIJER NA ISLANDU

Đukanović: Posjeta prijateljima

Predsjednik Vlade Crne Gore, Milo Đukanović, boravi u zvaničnoj posjeti Islandu. Osmi jun 2006. i 2016. godine ostaće, prema njegovim riječima, trajno upisani u istoriji odnosa dvije zemlje. Premijer Islanda poručio je kako je toj zemlji čast što je prva priznala Crnu Goru prije deset godina i što će dvije države na Samitu NATO-a u Varšavi biti za zajedničkim stolom.

Crnogorski premijer u Rejkjaviku se sreo sa islandskim kolegom, Sigurdom Ingijem Johansonom.

Kako je saopšteno iz Vlade Crne Gore, u fokusu njihovog razgovora bila su politička i ekonomska pitanja dvije zemlje, evropske i evroatlantske integracije i iskustva u tim procesima, kao i potencijalni putevi za jačanje i razvoj bilateralne saradnje između Crne Gore i Islanda.

Đukanović je, uz konstataciju da je riječ o prvoj bilateralnoj posjeti Rejkjaviku na tom nivou, zahvalio Islandu za podršku Crnoj Gori. Island je prva država koja priznala nezavisnost naše zemlje,a deset godina kasnije, na isti dan, ratifikovala Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u.

To je, prema riječima premijera, dodatno učvrstilo prijateljstvo prema Islandu i Islanđanima.

Govoreći o razvoju Crne Gore od obnove nezavisnosti, Đukanović je, kako navode iz Vlade, istakao da “nijesmo gubili vrijeme, da smo izabrali put ekonomskih reformi i evroatlantskih integracija”, izražavajući zadovoljstvo zbog skorog članstva u Alijansi. Govorio je i o razlozima za izbor evropskog strateškog cilja.

„Naš put prema EU je put izlaska iz zaostalosti i nestabilnosti i važno je da smo na tom putu, na kojem puno učimo. Pritom, trezveno gledamo i na prednosti i na slabosti EU. Mi sebe disciplinujemo da uradimo sve što se očekuje od nas”, kazao je Đukanović. 

Ukazao je na potrebu intenziviranja bilateralne saradnje i odnosa, ocijenivši da male zemlje imaju slične probleme, te da Island, kao i Crna Gora, ima turizam kao prioritetnu granu razvoja.

„Za nas su dragocjena i islandska iskustva iz razvoja ribarstva i agroindustrije, kao i u oblasti industrije aluminijuma i energetike“, istakao je premijer i naveo da je veoma važno i iskustvo Islanda kao zemlje osnivača NATO-a, u kontekstu pozicioniranja Crne Gore u Alijansi i ispunjavanja obaveza iz punopravnog članstva koje će uslijediti.

Predsjednik Vlade Islanda, Sigurdur Ingi Johanson, izrazio je, kako navode iz crnogorske Vlade, veliko zadovoljstvo posjetom Đukanovića Islandu.

„Čast nam je što je Island prva zemlja koja je priznala Crnu Goru prije deset godina i što ćemo na Samitu NATO-a u Varšavi biti za zajedničkim stolom“, kazao je Johanson, koji je pozdravio “impresivan napredak koji je Crna Gora ostvarila za prvih deset godina od obnove nezavisnosti”.

Johanson je, takođe, izrazio punu spremnost za uspostavljanje saradnje, i na nivou odnosa sa EU, kao i u razvoju unutrašnjih ekonomskih potencijala, u oblastima u kojima Island raspolaže sa značajnim “know-how”, kao što su poljoprivreda i ribarstvo, turizam i obnovljivi izvori energije.

„Saglasan sam da male zemlje mogu da pruže određenu veću fleksibilnost u traženju odgovora na nove izazove. To potvrđuje progres koji je Crna Gora ostvarila za deset godina svog postojanja, što je zaista za respekt“, ponovio je islandski premijer.

Đukanović ga je pozvao da posjeti Crnu Goru, u vrijeme koje njemu bude odgovaralo i domaćinima čestitao uspjeh njihove fudbalske reprezentacije na Prvenstvu Evrope, što je, kako navode iz Vlade, potencirano na svim susretima.

Osim susreta s premijerom Islanda, Đukanović je u parlamentu te zemlje razgovarao s predsjednikom i članovima Odbora za vanjske poslove Islanda i zahvalio parlamentu i poslanicima za podršku Crnoj Gori, uz zajedničku ocjenu da će 8. jun 2006. i 2016. godine ostati trajno upisan u istoriji odnosa dvije zemlje.

Đukanović je tokom boravka u Rejkjaviku, na Univerzitetu Islanda, održao predavanje u organizaciji Instituta za međunarodne poslove, na temu „Članstvo Crne Gore u NATO-u i stabilnost Zapadnog Balkana“.

Пратите нас на

Коментари23

Остави коментар
Види још

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније