Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

Objavio: P.R. [ Beta ]

17. 01. 2018. 13:50 >> 13:18
10

STRATEŠKI INTERES

Kitarović: Podrška Hrvatima u BiH

Hrvatska predsjednica, Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je danas u Sarajevu da je strateški interes Hrvatske podrška Hrvatima u BiH, njihovom povratku i ostanku u toj zemlji, kao i očuvanju njihove ravnopravnosti sa ostala dva naroda.

"Hrvati u BiH nikada nijesu bili niti će biti nacionalna manjina i nijesu ničim zaslužili da ih iko smatra takvima niti će to dopustiti. Hrvati su u BiH živjeli stoljećima. Potpunom ravnopravnošću Hrvata sa ostala dva naroda dajemo punu podršku BiH u napretku ka EU”, kazala je hrvatska predsjednica na konferenciji poslije sastanka sa članovima Predsjedništva BiH.

Ona je istakla da zalaganje Hrvatske za prava Hrvata u BiH i njihovu konstitutivnost ne znači da ostvarenje tog prava bude na štetu interesa Bošnjaka i Srba i ostalih građana BiH, dodavši da Hrvati u BiH žele samo ravnopravnost i mir sa Bošnjacima i Srbima.

Hrvatska predsjednica koja je danas počela posjetu BiH, podržala je teritorijalni integritet i cjelovitost BiH i založila se za uspostavljanje "otvorenog foruma" u okviru kojeg bi zemlje Zapadnog Balkana rješavale sva otvorena pitanja.

Prema njenim riječima, ona želi da zemlje jugoistočne Evrope postanu područje koje je iz negativnog perioda, koji je počeo 90-tih godina prošlog vijeka, krene putem evropskih integracija i međusobne saradnje.

Grabar-Kitarović je ocijenila da područje Zapadnog Balkana može da krene putem mira i stabilnosti ili da "poklekne pred izazovima i uđe u nove probleme".

"Želimo da zemlje jugoistočne Evrope zajednički rješavaju otvorena pitanja i da se uspostavi otvoreni forum u okviru kojeg bi rješavali ta pitanja, bilo da se radi o odnosu Zagreba i Beograda, Zagreba i Sarajeva ili Beograda i Prištine…", rekla je ona.

Hrvatska predsjednica je demantovala da je ranije označila BiH kao leglo islamkih terorista, navodeći da su njene izjave izvučene iz konteksta. Ona je dodala da je terorizam prijetnja za sve države u regionu, zbog čega mora da postoji saradnja bezbjednosnih službi, kao i razmjena podataka između bezbjednosnih agencija zemalja regiona.

"BiH nije imala niti će imati većeg zagovornika od Hrvatske da uđe u EU i da se aktivira Akcioni plan za ulazak u NATO (MAP)", istakla je Grabar-Kitarović.

Hrvatska predsjednica je izrazila nadu da će BiH usvojiti izmjene Izbornog zakona, kako BiH poslije oktobarskih izbora ne bi "završila u paralizi", kao što je to slučaj sa Mostarom, dodavši da Hrvatska ne želi da se miješa u unutrašnja pitanja BiH i da konsenzus u vezi sa promjenama Izbornog zakona treba da postignu strane u samoj BiH.

Navodeći da se danas razgovaralo o svim otvorenim pitanjima između dvije zemlje, ona je istakla da će se aktivirati "tiha diplomatija", kako bi BiH i Hrvatska riješile neka sporna pitanja.

Grabar-Kitarović je istakla važnost ekonomske saradnje dvije zemlje, navodeći da je Hrvatska uložila milijardu eura u privredu BiH, da u BiH posluje 200 firmi iz Hrvatske, kao i da je spoljnotrgovinska razmjena dvije zemlje 1,6 milijardi eura.

"Hrvatska doslovno grli BiH geografski i nadam se u svakom drugom smislu", istakla je ona.

Govoreći o pitanju Pelješkog mosta, Grabar-Kitarović je kazala da nema prepreka za izgradnju tog mosta, ističući da to nije usmjereno protiv BiH, već da je to pitanje unutrašnjeg razvoja Hrvatske i povezivanja njene teritorije.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH, Dragan Čović rekao je da glavni spoljnopolitički prioritet BiH ostaju evroatlantske integracije, zahvalivši se se Hrvatskoj na svemu što je na tom planu do sada učinila za BiH.

Čović je pozvao Grabar-Kitarović da iskoristi svoj položaj i pomogne da BiH ove godine dobije status kandidata za članstvo u EU.

"Koliko god kasnimo s nekim detaljima, pritom mislim na upitnik Evropske komisije, vjerujem da BiH i dalje zaslužuje vašu pažnju i uticaj unutar članica NATO saveza da aktiviramo Akcioni plan za članstvo u NATO. Ova godina je pravo vrijeme, a bojim se da bismo sa bilo kakvim zaostatkom otežali komunikaciju nas u BiH kada je riječ o NATO", istakao je Čović.

On je dodao da je prioritet jačanje privrednih odnosa dvije zemlje, dodavši da će BiH, mada je u izbornoj godini, raditi na jačanju reformskih aktivnosti.

Пратите нас на

Коментари10

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније