Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Turizam

[ Mina biznis ]

02. 06. 2016. 20:37 >> 20:19

NA LUŠTICI

Obučavali turističke poslenike

Edukativna radionice za pružaoce turističkih usluga, vodiče i ugostitelje, koja je održana na Luštici, imala je za cilj podizanje svijesti o zahtjevima turista kroz program posjeta domaćinstvima koji su razvili male turističke biznise.

Trodnevni trening koji je organizovao Centar za inicijative iz oblasti održivog turizama (CSTI) održan je u selu Klinci na Luštici u okviru prekograničnog projekta pod nazivom Tematske rute srednjovjekovne Hercegove zemlje – tema srednji vijek, čija vrijednost u Crnoj Gori iznosi 197,14 hiljada eura, od čega Evropska unija (EU) finansira 85 odsto.

Izvršni direktor CSTI, Svetlana Vujičić, rekla je da je trening organizovan za po deset učesnika iz Crne Gore i Bosne i Hercegovine (BiH), koji se bave sličnim uslugama u svojim opštinama.

Ona je objasnila da je prvi dan treninga bio fokusiran na prezentaciji maslinarstva i proizvodnji maslinovog ulja, organsku i tradicionalnu proizvodnju kao glavni potencijal za ekonomski rast područja.

„Tokom drugog dana treninga, akcenat je bio stavljen na pomorstvo i upoznavanje pomorske tradicije, kada smo organizovali obilazak porodicama znamenitih pomoraca, zatim Žanjičkog manastira, Plave špilje, tvđava Arze i Mamule i mnogobrojnih crkvi Luštice“, navela je Vujičić.

Poslednji dan treninga je, kako je kazala, bio rezervisan za degustaciju domaćih proizvoda, kao i prezentaciju folklora Boke i Crne Gore.

„Trening je usmjeren i na prepoznavanje turističkih potencijala Luštice koji su u skladu sa zadatom tematikom, a ispunjavaju očekivanja posjetilaca i zadovoljavaju savremene standarde turističkih usluga“, saopštila je Vujičić.

Prema njenim riječima, projektom se namjerava podstaći društveno-ekonomski razvoj i unaprijediti prekogranična saradnja u graničnoj oblasti između BiH i Crne Gore.

„Sprovođenjem planiranih aktivnosti doći će do uspostavljanja novog prekograničnog turističkog proizvoda zasnovanog na istorijskoj i kulturnoj baštini regiona, kao i na kvalitetnim domaćim proizvodima i uslugama“, ocijenila je Vujičić.

Ona je kazala da će se projekat, koji kofinansiraju CSTI i Ministarstvo održivog razvoja i turizma sa 15 odsto, implementirati još godinu i po.

Konsultant na projektu, Alma Hejnić Strahinja, kazala je da je tematski proizvod stazama Stjepana Vukčića Kosače zamišljen kao savremeni turistički proizvod koji će povezivati zapadnu Hercegovinu i Crnu Goru.

„Projekat ima za cilj izradi novi turistički proizvod. Taj proizvod sa jedne strane treba da bude u skladu sa savremenim potrebama turista, a sa druge da valorizuje naše istorjsko, kulturno i naslijeđe vezano za etnološku tradiciju“, navela je Hejnić Strahinja.

Vlasnik Klinci Village Resorta na Luštici, Bogdan Kaluđerović, kazao je da je porijeklom iz tog sela, koje je počeo da renovira prije osam godina sa idejom da razvije agroturizam.

„Danas su Klinci u procesu registracije za prvi difuzni hotel u Crnoj Gori. Ovo je jedini privatni smještaj u Klincima. To nije za čuđenje, jer samo još tri porodice žive ovdje. One se vrijedno bave poljoprivredom i počinju da se bave nekom vrstom turizma. Trudimo se da gostima koji dolaze ovdje na odmor pružimo poseban i realan doživljaj sela na primorju", rekao je Kaluđerović.

On je dodao da vjeruje da će projekat doprinijeti tome da Klinci postanu vidljiviji i da ih posjeti što veći broj crnogorskih građana.

"Gostima koji borave u ovom selu, želimo da pružimo dodatne aktivnosti. Iz tog razloga smo organizovali 'Lov na blago'. To je interaktivna igrica, prvi escape room u Crnoj Gori, zasnovan na istinitoj priči o mojoj porodici. Pozivam sve da dođu i riješe misteriju staru 200 godina", saopštio je Kaluđerović.

Štefica Seratlić iz sela Zabrđe na Luštici, koja se bavi proizvodnjom mliječnih i mesnih proizvoda 20 godina, kazala je da u okviru kuće ugostitljski objekat koji može da primi do 35 ljudi.

„Proizvodim tri vrste sira - mladi, suvi i iz ulja, a od svinjskog mesa proizvodim pršut, kobasice, slaninu i čvarke. Sve su domaći proizvodi, čisto ekološki, koji su se proizvodili na poluostrvu Luštica“, navela je Seratlić.

Predstavnik seoskog domaćinstva Stari mlin na Luštici, Jovan Stojković, rekao je da se to domaćinstvo od 1988. godine bavi proizvodnjom domaćih proizvoda, organskom proizvodnjom maslinovog ulja, tradicionalnom proizvodnjom luštičkog pršuta, sira iz ulja i stonih maslina za jelo.

„U našoj ponudi je degustacija domaćih proizvoda, obilazak kamenog gumna sa kojeg se pruža pogled na Bokokotrski zaliv i obilazak prve prese za cijeđenje maslinovog ulja koja se koristila na Luštici“, naveo je Stojković.

On je kazao da im dolaze u posjetu gosti iz Rusije i sa kruzera koji pristanu u kotorsku luku, da bi, kako je rekao, doživjeli tradicionalni crnogorski duh seoskog damćinstva koji na isti način funkcioniše od osnivanja.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније