Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Film i pozorište

M.V. [ CNN ]

27. 08. 2025. 09:17 >> 09:17
1

Vudi Alen odbacuje kritike zbog učešća na filmskom festivalu u Moskvi

Oskarovac, reditelj Vudi Alen, branio je svoj nastup na Moskovskom filmskom festivalu nakon oštrih kritika ukrajinske vlade.

"Kada je riječ o sukobu u Ukrajini, čvrsto vjerujem da Vladimir Putin potpuno griješi. Rat koji je izazvao je užasan“, rekao je Alen u saopštenju koje je njegov asistent poslao CNN-u u ponedeljak.

"Ali, šta god da su političari uradili, ne mislim da je prekidanje umjetničkih razgovora ikada dobar način da se pomogne", kaže reditelj. 

Alenova izjava uslijedila je nakon što je ukrajinska vlada osudila njegovu odluku da se pojavi kao glavni gost na događaju tokom vikenda.

"Učešće Vudija Alena na Moskovskoj međunarodnoj filmskoj nejdelji je sramota i uvreda za žrtvu ukrajinskih glumaca i filmskih stvaralaca koje su ubili ili povrijedili ruski ratni zločinci u njihovom tekućem ratu protiv Ukrajine“, saopštilo je ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova.

Moskovsku međunarodnu filmsku nedjelju sponzorišu ruski državni mediji, državne kompanije i gradska vlada Moskve.

Fotografija objavljena na zvaničnom Telegram kanalu festivala prikazuje 89-godišnjeg filmskog stvaraoca kako učestvuje u sesiji putem video-linka, u razgovoru sa ruskim rediteljem Fjodorom Bondarčukom, koji je Putinov saveznik i javno je podržao rusku invaziju na Ukrajinu.

Prema saopštenju pres službe festivala, Alen je rekao da mu se sviđa ruska kinematografija, pominjući sovjetsku verziju filma "Rat i mir“ koju je režirao Sergej Bondarčuk, otac Fjodora Bondarčuka.

Ruski državni mediji su izvijestili da je tokom sesije Alen rekao da, iako nema planove da snima film u Rusiji, ima "samo dobra osjećanja prema Moskvi i Sankt Peterburgu“.

A ruski izaslanik Kiril Dmitrijev je tvrdio da je Alenov nastup na festivalu dokazao da "Rusija nije izolovana“.

"Pokušaj da se kritikuje Vudi Alen zbog video-poziva na Moskovskom međunarodnom filmskom festivalu promašuje poentu: Rusija nije izolovana a umjetnost treba da gradi mostove, a ne da ih spaljuje“, napisao je Dmitrijev u objavi na X.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније