Културна галаксија

М.М.Љ. [ ПР Центар ]

01. 10. 2022. 12:58   >>  13:03

МИЈОВИЋ ДУРУТОВИЋ

Оснажити културне раднике за промјену музејске парадигме

Музеализовати савременост изазов је савремене културе на глобалном нивоу, зато Министарство културе и медија серијом едукација јача капацитете радника у култури да боље одговоре на промјену музејске парадигме.

То је саопштено на предавању "Савремена умјетност: изазови класификације и чувања", које је Министарство културе и медија организовало на Цетињу за представнике институција културе, професоре и студенте умјетничких факултета, као друго у серији предавања „Промјена музејске парадигме“.

Генерална директорица Директората за културно-умјетничко стваралаштво Милена Мијовић Дурутовић, казала је да су се теме предавања наметнуле у складу са промјенама које на глобалном нивоу доноси друштвено–политичка, али и научно-технолошка реалност времена у коме живимо, као и локалним специфичностима друштва у транзицији, какво је наше.

Подсјетила је да је, на јучерашњој сједници Владе, усвојена Информација о потреби трансформације Јавне установе Центар савремене умјетности у Музеј савремене умјетности, што, како сматра, захтијева додатно продубљивање тема везаних за класификацију и чување модерне и савремене умјетности са посебним акцентом на размјену искустава са колегама из региона који су ове процесе просли.

„Сви ми, који смо у овом времену одлучили да се професионално бавимо културом, морамо имати на уму да нови услови траже и градњу савремених односа које остварујемо са садржајима у култури“, оцијенила је Мијовић Дурутовић.

Професор Филозофског факултета Универзитета у Београду, Милан Попадић, рекао је да смо у музејима навикли да сусријећемо прошлост, указујући на врло битно питање - како музеализовати савременост и оно што нам се данас дешава.

„Однос модерности, музеја и савремености често подсјећа на трку Ахила и корњаче. Знамо да ће Ахил сустићи корњачу, али они се и даље тркају. Тако да је то веома занимљиво питање“, казао је Попадић.

Говорећи о изазовима моденизације, Попадић је истакао да се ту увијек поставља питање да ли можемо да препознамо које су то вриједности сад актуелне и вриједне чувања за будућност „и да их онда претварамо у оно што зовемо баштина“.

„Онда је ту и увијек питање да ли смо се огријешили о нешто и препознали све што је релевантно данас и да ли бринући се о данашњој савремености стварамо будућу прошлост коју ћемо препознавати у музејима“, навео је Попадић.

Професор историје умјетности из Београда, Слободан Мијушковић, рекао је да увијек постоје актуелни изазови кад је ријеч модернизацији музеја.

„Прича о модернизацији музеја је стара тема, али је увијек отворена и увијек постоје могућности да се музеји трансформишу и модификују. Од времена музеја модерне умјетности дошли смо до времена музеја савремене умјетности“, навео је Мијушковић.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије