Културна галаксија
26. 05. 2023. 09:28 >> 10:02
"СТОЖЕР У ЗАТАРЈЕ"
Монографија Светислава Шестовића представљена у Бијелом Пољу
Монографија "Стожер и Затарје" аутора Светислава Шестовића престављена је синоћ пред великим бројем посјетилаца у галерији Центра за културу “Војислав Булатовић Струњо” у Бијелом Пољу.
Аутор у поменутој монографији је осликао Стожер и Затарје од најстаријих времена, насељавања тих простора до садашњег доба.
Шестовић је књигу “Стожер и Затарје” написао након дугог истраживања, сакупљања чињеница, консултовања памтиша из краја те записа појединаца.
Књига обилује бројним подацима да може послужити историчарима, заголицати критичаре и високо подићи љествицу научним радницима. Шестовић је овом књигом показао да књигу из историје може написати и неко ко није историчар, казао је Веселин Дрљевић говорећи о књизи “Стожер и Затарје”.
"Аутор је сакупљајући грађу из института и библиотека описао Балканске ратове, унио попис становништва, писао о исељавању муслимана, а није заборавио ни културни живот и развој школства”, истакао је Дрљевић.
Шестовић је у књизи “Стожер и Затарје” отргао од заборава многе догађаје за које је постојала опасност да постепено изблиједе са биолошким одласком генерација које су директно или индиректно свједочиле о њима, саопштио књижевник Миладин Јоксимовић.
"Светислав својом књигом управо жели да сачува и овјековечи један дио свијетле прошлости Стожера, читавог Затарја и Вранешке долине, али и да без имало устезања, прикривања или умањења кривице опише и недјела, неразумијевања човјека као појединца па све до скупине људи, посебно у дијелу несрећних ратних дешавања у Другом свјетском рату", додао је Јоксимовић.
Ријеч је о јединственој монографији када је у питању бјелопољска општина, прије Шестовића на сличне теме из других крајева општине писала три до четири аутора који се нијесу бавили пописом становништва, нагласио је архивист Тадија Бошковић.
“Аутор ове обимне монографије својом јасном лексиком и прецизном терминологијом казује о мноштву тема. Књига носи ненаметљиве поруке утемељене у традицији које су актуелне и у садашњости, као универзалне истине освјетљавају будућност. Учинио је то Шестовић у мјери и на начин на који би му могли позавидјети истакнути проучаваоци народног живота појединих крајева”, казао је Бошковић.
Богата прошлост вранешко-затарског краја историјски слабо освијетљена мотивисала је аутора да се, како је казао, ухвати у коштац са тешким и незахвалним послом, о којем ће сваки читалац судити према оном што је сабрано међу корицама књиге.
"Прошлост није бајна и једнозначна и тога сам се дотакао у овој књизи, колико су ми допустили доступни релевантни извори и документа. Али, толико је људи, јунака и хероина својим животом посвједочило непролазне вриједности нашег народа и уопште сваког слободоумног човјека да та буктиња и данас свијетли”, казао је Шестовић.
Програм је водила и читала дјелове из књниге новинарка Анђела Шестовић.
Коментари 0
остави коментар