1

POSLE 31 GODINE U NAJVIŠEM RANGU

Lutonu status Premijerligaša i 170 miliona u kasi

Fudbaleri Luton Tauna igraće u engleskoj Premijer ligi u sezoni 2023/2024.

Luton se plasirao u elitni rang pobjedom nad Koventri Sitijem u finalu plej-ofa posle boljeg izvođenja penala 6:5.

Nakon 120 minuta rezultat je bio 1:1 (1:0).

Finale se tradicionalno igralo na "Vembliju" pred skoro 90.000 navijača.

Luton nikada nije igrao u Premijer ligi, a poslednji put su u najboljoj diviziji ostrvskog fudbala igrali još u sezoni 1991/1992.

Popularne "Šeširdžije" su do vođstva stigle u 23. minutu golom Džordana Klarka, kojem je asistirao Ilajdža Adebajo.

Koventri je izjednačio na 1:1 u 66. minutu kada je Gustavo Hamer pogodio na asistenciju Viktora Đokeresa i sa tim rezultatom se otišlo u produžetke.

Prava drama viđena je u 116. minutu Luton poveo 2:1, ali je pogodak Džoa Tejlora bio je poništen posle konsultacije sa VAR sobom, zbog igranja rukom.

Luton je u polufinalu plej-ofa u dvomeču bio bolji od Sanderlenda ukupnim rezultatom 3:2, a Koventri je eliminisao Midlzbro sa 1:0 u revanšu, pošto u prvom duelu nije bilo golova. Na kraju ligaškog dijela sezone Luton je bio treći, a Koventri peti tim na tabeli.

Direktan plasman u Premijer ligu obezbijedili su Barnli i Šefild Junajted.

"Šešrdžije" su postale 51. tim koji će igrati u Premijer ligi od njenog osnivanja.

Finalna utakmica plej-ofa Čempionšipa, smatra se najunosnijom u svijetu fudbala, budući da pobjednik, osim mjesta u Premijeršipu osvaja oko 170 miliona funti.