Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Košarka

[ Beta ]

11. 10. 2019. 13:27 >> 13:27

SPOR OKO HONGKONGA

Faul van terena – Kina protiv NBA

Spor američke košarkaške lige NBA s Kinom, pošto je generalni menadžer tima Hjuston rokets podržao demonstrante u Hongkongu, može imati se odraziti na strane kompanije koje posluju na unosnom tržištu najmnogoljudnije zemlje svijeta, ocjene su medija koje prenosi Radio slobodna Evropa (RSE).

Kako navodi CNN, oluju je prošlog petka pokrenuo generalni menadžer Hjuston roketsa Deril Mori, objavivši na Tviteru sliku s natpisom "Borba za slobodu, podrška Hongkongu". To bi mogao biti najproblematičniji tvit u korporativnoj Americi ove godine, ocjenjuje CNN.

Brzo obrisana poruka, koja se ionako nije mogla vidjeti u Kini jer je tamo Tviter zabranjen, i dalje odjekuje dvije zemlje, ističe CNN, ukazujući da kontroverzu takođe pažljivo prate američke kompanije koje posluju u Kini i koje treba da balansiraju između zakona te zemlje i američkih ideala.

Štetu su pokušali da umanje i vlasnik hjustonskog tima, NBA i komesar NBA Adam Silver, koji je ipak rekao da neće cenzurisati igrače ili timove u vezi s Kinom i drugim pitanjima, kao i da je "liga zainteresovana za mnogo više od novca i da sloboda izražavanja mora biti zaštićena".

Kineska nacionalna televizija CCTV je izrazila "snažno nezadovoljstvo" zbog Silverovog saopštenja i saopštila da će prekinuti prenose predsezonskih mečeva NBA timova u Kini, kao i da će preispitati odnos s NBA. Striming servis Tencent, koji takođe prenosi NBA, pratio je odluku televizije.

Na udaru Pekinga našla se i animirana serija "Saut Park" u čijoj se posljednjoj epizodi "Band in China" ismuheva kako holivudski studiji često prave filmove da udovolje kineskim cenzorima i tako dobiju pristup unosnom tržištu, navodi CBS njuz.

Prema izvještajima, na sajtu za pretragu društvenih medija Weibo, serija "Saut Park" se ne spominje u milijardama prethodnih postova, dok su cijele sezone i klipovi nestali sa Alibabinog striming servisa Youku.

"Saut Park" se tako pridružio još jednom crtanom koji je zabranjen u Kini - Viniju Puu, navodi CBS njuz, dodajući da je kinesko ime za Vinija Pua (Mali Meda Vini) blokirano na kineskim društvenim medijima pošto blogeri porede punačkog međeda s kineskim predsjednikom Si Đipingom.

Skoro svi partneri NBA u Kini su javno saopštili da prekidaju ili suspenduju vezu s američkom ligom, navodi televizija CNBC, ukazujući da je Kina kao zemlja s najbrojnijim stanovništvom i druga najveća privreda, jedno od najvažnijih tržišta NBA.

NBA, međutim, nije samo na udaru kineskih vlasti i kompanija. Kritikovali su je i američki kongresmeni.

Dvostranačka grupa američkih poslanika, među kojima su konzervativni teksaški senator Ted Kruz i liberalna demokratska članica Predstavničkog doma Aleksandrija Okasio-Kortez poslali su otvoreno pismo Silveru tražeći da NBA pokaže "hrabrost i integritet" i usprotivi se kineskoj vladi, prenio je Asošiejtid pres.

Američki kongresmeni su takođe tražili da NBA suspenduje aktivnosti u Kini dok se ne prekine, kako navode, selektivan tretman Roketsa.

Kina obično dobije šta želi od kompanija koje žele da posluju tamo, ali NBA nije spremna na ustupak koji traži Peking – izvinjenje, ocjenjuje Volstrit džurnal i objašnjava da ovog puta nije dobila šta želi pošto NBA sama po sebi ima neobičnu premoć, ali i zato što je NBA brzo uvidjela da ne može kapitulirati.

Pokušaj NBA da riješi situaciju naišao je na loš prijem i u SAD i u Kini. Kod kuće je kritikovana da kleči pred Pekingom, iako saopštenje lige nije ispunilo kineske standarde pokajanja. Problem je, ukazuje list, što su američki političari interpretirali saopštenje kao izvinjenje, ali kineski zvaničnici nijesu.

Odbijanje komesara NBA da se izvini direktno se kosi s kineskim pravilnikom za kompanije ili pojedince koji se nađu na njenom nišanu. Taj ritual izvinjenja, objašnjava Volstrit džurnal, toliko je utvrđen u Kini, da je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova na redovnoj konferenciji za novinare rekao da NBA "zna jasno šta da kaže i šta da uradi".

Za razliku od drugih kompanije, objašnjava Volstrit džurnal, NBA nema mogućnost da tiho objavi saopštenje koje će proći neopaženo kod kuće, poštose Morijeva podrška demonstrantima u Hongkongu dotakla međunarodne krize.

S jačanjem krize u Hongkongu, dodaje list, Peking je znatno otvoreniji u netrpjeljivosti izražavanja mišljenja korporativnog sektora. Ranije je mogao da pokuša da riješi sporove iza zatvorenih vrata. Ali ne sada, i ne u vezi s Hongkongom, kao što je NBA naučila ove nedjelje, zaključuje list.

Mada je Kina veoma značajno tržište za NBA, američka profesionalna košarkaška liga ima određenu prednost, ističe BBC.

Kineski potrošači nezadovoljni nekim modnim brendom, hotelom ili aviokompanijom za koje smatraju da su se ogriješili o njihovu zemlju, lako mogu preći na druge kompaniju. NBA se, međutim, izdvaja u Kini, objašnjava BBC, pošto se kineska košarkaška liga ne može mjeriti po popularnosti s američkom profesionalnom košarkom.

Za strane kompanije koje žele da posluju u Kini dugo je važilo pravilo tri T – ne spominji Tajvan, Tibet i Tijenanmen, ali je s brzim promjenama geopolitičkih tenzija, rastom nacionalizma i povećanjem društvenih medija u Kini, međunarodnim korporacijama sve teže da se snalaze u komunističkoj zemlji, ocjenjuje Njujork tajms.

Multinacionalne kompanije se sve više muče s jednim pitanjem: kako biti apolitičan u sve više politizovanoj i osvetoljubljivijoj Kini, podvlači njujorški list uz ocjenu da je ovog ljeta, s antivladinim protestima u Hongkongu, osjetljivost dosegla nove nivoe.

Mada su protesti u Hongkongu pogodili posebno osjetljiv živac u Kini, sadašnji sukob oko NBA teško da je izolovan slučaj i mogao bi biti naznaka onogašto će se dešavati u budućnosti, ocjenjuje Vašington post.

Događaji s NBA proširili su strahovanje među američkim analitičarima o korozivnom uticaju na zapadne prakse i norme. Ako Kina sada može lako uliti strah stranim kompanijama, šta će biti za dvije ili tri decenije kada navike i zahtjevi potrošača iz kineske srednje klase budu imali veći uticaj na globalnu privedu, pita Vašington post.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније