У току

[ Рада Брајовић ]

22. 03. 2023. 06:56   >>  14:25 1

УТИЦАЈ АЛКОХОЛА

Возачи са преко три промила не сјећају се ни да су возили

Готово свакодневно се на црногорским путевима нађу возачи у алкохолисаном стању, а полиција их неријетко заустави са преко три промила, у фази препитости, када је неопходна брза медицинска реакција. Психијатрица подгоричког Центра за ментално здравље, специјалиста доктор медицине Анђа Булајић Вуковић, за Портал РТЦГ истиче да је стање свијести у тим ситуацијама озбиљно нарушено, моторика сиромашна, те да je након опоравка карактеристична потпуна амнезија за период пијанства.

Докторка Булајић Вуковић каже да прелазак алкохола у крв почиње још у усној дупљи и да на слузокожи уста остаје 10-15 минута након пијења, што при утврђивању опијености "дувањем" у алкометар може дати лажан резултат.

Зa Портал РТЦГ појашњава алкохолисано стање у неколико фаза - од припитости до препитости:

  • У почетној фази (алкохолемија од 0,5 грам промила) дискретне су промјене у понашању и реакцијама. Моторна координација је лако измијењена и нешто теже се изводе фини покрети, уз релативно мале грешке.
  • Фаза припитог стања (0,5-1,0 грам промила) промјене у понашању су уочљиве, као и измјена моторике. Честе су емоционалне реакције, раздражљивост. Смањује се критичност, често се прецјењују сопствене моћи. Нарушена је фина координација покрета, касни се у реакцијама и честе су грешке. Мијења се функција чула вида и слуха, што са моторним измјенама умањује способност за безбједно управљање моторним возилом.
  • Фаза лаког пијанства (1,0-1,5 грам промила) потенцирају се измјене из претходне фазе. Тешкоће су у говору- ‘’задебљао језик’’. Смањује се страх, прецјењују сопствене могућности, што потенцира неадекватност у понашању. Постоји склоност брзом задовољењу потреба и жеља, наметљивост, агресивност…
  • Фаза средњег пијанства (1,5-2грам-промила), свијест је већ нарушена са измјенама у просторној и временској орјентацији. Некритичност расте јер су нарушени интелектуални процеси и контролне функције. Понашање је непримјерено и неадекватно. Ход је несигуран и тетурав, покрети некоординисани. Постоји немогућност обављања сложених радњи. Говор је тешко разумљив, исказани садрзаји неповезани. Понашање може да одудара од особина личноси, уз непримјерене коментаре, шале, опаске.
  • У фази тешког пијанства (од 2,0 до 3, 0 грам промила) постоји паралитично дејство алкохола. Поремећаји свијести су озбиљнији. Изражена је дезорјентација у времену, простору и према другим особама. Свијест није праволинијски поремећена, већ се колеба, на шта утичу стимулуси из околине, посебно афекти. Мишљење и интелектуалне операције су грубо нарушене, што се односи на схватање, расуђивање, критичност. Пажња је слаба. Дешава се дјелимична или потпуна амнезија за догађаје из тог периода- несјећање по типу "прекида филма". Изразита је психомоторна успореност, говор спор, отежан и тешко разумљив. Мисли су неповезане. Ход је тетурав уз често посртање, падове. Вид је поремећен, често виде дупло, што потенцира иначе нарушену моторичку способност. Особа је неспособна и за релативно једноставне радње и покрете. Ова фаза се одликује и успорењем срчане радње, падом крвног притиска, хладног презнојавања, мучнине, повраћања. Све то указује на тровање алкохолом.
  • Фаза препитости (3,0-4,0 грам промила) изражено је тровање алкохолом, када је неопходна брза терапијска интервенција. У овој фази свијест је озбиљно нарушена, долази и до коматозног стања. Дисање је површно и убрзано, срчана радња неправилна. Моторика је сиромашна као и цјелокупно психичко стање… Након опоравка постоји најчешће потпуна амнезија за овај период.

Утичу и врућина, врста пића, умор...

Докторка Булајић Вуковић истиче да се већа количина алкохола ресорбује у желуцу, а највећа у танком цријеву.  Питања везана за брзину ресорпције алкохола и постизања највеће концентрације у крви, додаје,  имају посебан значај у судској пракси и чест су предмет вјештачења.

Наглашава да брзина ресорпције алкохола зависи од великог броја унутрашњих и спољашњих фактора. Утицај има и врста пића које се конзумира.

"Недовољно пречишћена и вјештачки створена алкохолна пића су токсичнија. Брже се ресорбују концентрована (јача) пића, као и она која су топла и газирана. Ресорпција је брза уколико се иста количина пића попије у краћем року. Битни су чак и услови из спољашње средине као сто је спољна темпратура и сл, љети је мања толеранција на алкохол", наводи психијатрица за Портал РТЦГ.

Такође, психофизичко стање може бити пресудно. 

"Битно је опште стање организма као што је исцрпљеност, замор, дуготрајне болести, реконвалесценција-опоравак од разних стања - јетре, бубрега, срца, ранија обољења мозга… Све то смањује отпорност према токсичном дејству алкохола."

Саговорница Јавног сервиса истиче да су дјеца, старе особе и жене осјетљивије.

"Жене су осјетљивије, нарочито у генеративним фазама - менструација, климакс, трудноћа. Посебно су осјетјиве психички нестабилне особе, поремећаји личности. Неизоставно је и тренутно психичко стање особе - пријатно расположење може умањити степен опијености, док потиштеност, безвољност, разочарење могу потенцирати ресорпцију", додаје она.

Најважнији фактор од ког зависи толеранција на алкохол је индивидуална навикнутост тј. алкохоличарски стаж. Присуство хране, додаје докторка, успорава ресорпцију.

"У просјечним условима фаза ресорпције је од 30 до 60 минута, када се постиже највећа концентрација алкохола у крви. Ниво алкохола у крви се обично одржава око два часа-такозвана фаза платоа. Након тога слиједи фаза елиминације, излучивања. Блокирањем виших можданих структура, алкохол омогућава ослобађање оних облика понашања који имају нагонску и афективну позадину. Слаби контрола виших центара над нижим, па је понашање мање координисано, неадекватно и често гротескно", каже др Булајић Вуковић.

Феномен патолошког напитог стања

Патолошко напито стање резултат је болесне реакције мозга на алкохол, што је једна врста нетолеранције. Докторка Булајић Вуковић истиче да у том случају настаје веома бурна клиничка симптоматологија и измјене понашања особе.

"Тај феномен настаје при пијењу веома малих количина алкохола. Настанку погодују стања исцрпљености, болести, предиспонираности. Ово стање карактерише доживљавање застрашујућих илузија и халуцинација, усљед чега се јавља осјећај страха и егзистенцијалне угрожености. Карактеристична је изражена психомоторна узнемиреност и агресивност, углавном према околини, рјеђе према себи", објашњава докторка и истиче да је за то стање карактеристична потпуна амнезија за збивања.

Пратите нас на

Коментари 1

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се