Друштво
07. 12. 2022. 06:51 >> 12:56 3
ЕВРОПСКА КОМИСИЈА
Држављани ЦГ нерегуларно бораве у Мађарској, Њемачкој, Француској...
Европска комисија (ЕК) објавила је да je, по питању црногорских држављана за које је утврђено да нерегуларно бораве у државама чланицама ЕУ, Мађарска била највише погођена (44% од укупног броја), затим Њемачка (29%). То се наводи у пратећем документу уз извјештај Европске комисије о мониторингу безвизног режима ЕУ са Црном Гором. Црногорска држава, наводи се, наставља да испуњава услове за либерализацију визног режима и постиже напредак у испуњавању ранијих препорука. Извјештај се фокусира на радње предузете како би се обезбиједило континуирано испуњавање услова за либерализацију визног режима.
Према документу Европске комисије, када је у питању број црногорских држављана за које је утврђено да нерегуларно бораве у државама чланицама 2021. године Мађарска је била највише погођена држава чланица (44% од укупног броја), затим Њемачка (29%), Француска (8%) и Словенија (6%).
Наводи се да државе чланице ЕУ извјештавају о доброј сарадњи по питању реадмисије са Црном Гором и адекватној имплементацији споразума о реадмисији.
Током посљедњег састанка Заједничког одбора за реадмисију одржаног у новембру 2021. године, државе чланице су извијестиле о несметаној сарадњи са црногорским властима, при чему је већина држава чланица потврдила поштовање рокова предвиђених у Споразуму о реадмисији.
Што се тиче оперативне сарадње са државама чланицама у области управљања границом и миграција, Црна Гора је учествовала у заједничким активностима са Хрватском, Француском, Њемачком и Холандијом.
"Хрватска са Црном Гором сарађује билатерално, као и кроз учешће хрватске полиције у заједничкој операцији Фронтекса у Црној Гори. Министарство унутрашњих послова Хрватске сарађује са МУП-ом Црне Горе на подручју полуострва Превлака, подручја под привременим посебним надзором и режимом пловидбе. У 2021. години сарадња је реализована планирањем и извођењем заједничких патрола на мору. И поред тога што неке планиране мјере обуке нијесу могле да се реализују због пандемије ЦОВИД-19, сарадња се оцјењује као добра", наводи се у пратећем документу ЕК.
Подсјетимо, Европска комисија директно је указала да Црна Гора није са ЕУ ускладила политику визног режима, који се односи на грађане трећих земља. У првом реду, ослобађање обавезе од виза за држављане Јерменије, Саудијске Арабије, Турске, Катара, Бјелорусије, Кубе...
Критикују и примјену споразума о признању кривице (21 у току 2021. године), као и на чињеницу да многи случајеви организованог криминала нијесу добили судски епилог, а сматрају да је потребно више пресуда за шверц цигарета и прање новца.
Безвизни режим између Црне Горе и ЕУ на снази је од 2009. године.
Коментари 3
остави коментар