Друштво
14. 12. 2022. 22:01 >> 21:59
ПРОСЛАВА ПОСТОЈАЊА И РАДА
УПЦГ већ 20 година један од стубова социјалног дијалога у Црној Гори
Унија послодаваца Црне Горе (УПЦГ) већ 20 година представља један од стубова социјалног дијалога у држави и у том периоду је успјела изградити снажну и цијењену организацију која је квалитетом промоције и обезбјеђивања услуга успјешно допринијела његовању повољног пословног окружења.
То је саопштено на свечаном догађају поводом обиљежавања 20 година постојања и рада УПЦГ који је организовала та асоцијација у сарадњи са Међународном организацијом рада (МОР).
У оквиру догађаја, уприличена је церемонија додјеле годишњих “Награда УПЦГ за друштвено одговорно пословање (ДОП)”, као и церемонија проглашења лауреаткиња “УПЦГ награда за НАЈ Менаџерке” за 2022. годину. Такође, додијељена су и посебна Признања УПЦГ онима који су се издвојили својим радом, пословним политикама, начином управљања и оствареним резултатима.
Предсједник УПЦГ, Предраг Митровић, оцијенио је да би се Црна Гора придружила Европској породици, мора имати: стабилан и подстицајан бизнис амбијент, одржива и конкурентна предузећа и квалификовану радну снага.
„Без социјалног дијалога тј друштвеног договора, то није могуће остварити. Унија послодаваца ће остати посвећена испуњену циљева Агенде Уједињених нација одрживог развоја 20-30, а посебно испуњењу Циља 8: Достојанствени рад и привредни развој“, поручио је Митровић.
Подсјетио је на дио достигнућа које је УПЦГ остварила у претходних 20 година.
„2012. године креирали смо позициони документ “5 убица бизниса” који представља нашу Библију, полазну и референтну тачку за све стратешке политике и програме дјеловања Уније послодаваца. Иако је садржај овог документа још увијек актуелан, ускоро ћемо објавити ново издање и тиме пружити додатан допринос борби против акутних проблема привреде“, истакао је Митровић.
Указао је и на извјештаје Уније послодаваца о кључним бизнис баријерама у Црној Гори: о Регулаторном оквиру, Сивој економији, отежаном Приступу финансијама, Корупцији, Неусклађености образовног система са потребама привреде.
„Такође, подсјетићу на наше извјештаје који говоре о развоју женског предузетништва. Два стратешка документа о парафискалитетима на националном и локалном нивоу, које посебно издвајам, била су најјачи аргумент да Влада прихвати иницијативу Уније и формира Регистар намета“, навео је Митровић.
Представница МОР-, Нина Крговић, казала је да је Унија послодаваца поуздан партнер организацији коју представља откад постоји.
„Током претходних година, сарађивали смо на великом броју активности - од израде анализа, позиционих докумената, истраживања, па до директне подршке бизнисима. Морам истаћи и можда најважније – сарадњу током иновирања цијелог сета закона из области радног законодавства, кроз рад у трипартитним радним групама, које је МОР експертски подржавао“, навела је Крговић.
Према њеним ријечима, током свих година рада са Унијом послодаваца, њихов приступ је увијек био професионалан, конструктиван, фокусиран на проналажење рјешења.
„Представници и посебно Секретаријат Уније пружили су и даље пружају немјерљив допринос раду за све заједничке активности“, оцијенила је Крговић.
“Награде УПЦГ за ДОП” додијељене су малим, средњим и великим предузећима, у областима: (1) Брига за запослене, (2) Брига за животну средину, (3) Брига за заједницу.
За најдосљеднију примјену политика ДОП-а у свом пословању, награђена је компанија ЦЕРОВО којој је УПЦГ додијелила главну награду за 2022. годину. Извршном директору, Емину Дураковићу, награду је уручио Предраг Митровић, предсједник УПЦГ.
У области “Брига за запослене” за 2022. годину, награду у категорији велико предузеће добила је компанија Ерсте банка. Директорици Службе људских ресурса, Татјани Кековић награду је уручио Адмир Адровић, министар рада и социјалног старања.
Министар рада уручио је награду и извршном директору Иновационо предузетничког центра Технополис Ђорђију Маловићу, као добитнику награде у области “брига за заједницу”, у категорији мала предузећа.
У категорији средња предузећа, награде су припале компанијама Калампер доо и Сава осигурање. Елвиру Каламперовићу, менаџеру и оснивачу компаније Калампер доо и Драгани Ивановић, стручној сарадници у служби за маркетинг Сава осигурања награде је уручио Славиша Шћекић, потпредсједник УПЦГ. У категорији велика предузећа, награде су припале компанијама Оне ЦГ и ЦЕДИС. Бранку Митровићу, извршном директору компаније Оне ЦГ и Рајку Радошевићу, предсједнику Одбора директора награде је уручио министар финансија Александар Дамјановић. У области “Брига за животну средину” награду је добило мало предузеће Нест Цоworki. Генералној менаџерки Ивани Срећковић награду је додијелила Љубица Костић Букарица, предсједница Асоцијације пословних жена Црне Горе.
УПЦГ је додијелила десет равноправних награда успјешним пословним женама у Црној Гори, и то у оквиру четири категорије: (1) Привреда, (2) Јавни сектор, (3) Цивилни сектор, (4) Медији.
У категорији ПРИВРЕДА, равноправне добитнице награда „Нај Менаџерке у Црној Гори“ су: Татјана Мандић – извршна директорица Мтел-а, Љиља Пижурица– извршна директорица Нелт Групе за тржишта Црне Горе и Албаније и Марија Маркоч – извршна директорица Барске уљаре.
У категорији Јавни сектор, равноправне добитнице награда „Нај менаџерке у Црној Гори“ су Снежан Мијушковић, замјеница Заштитника људских права и слобода и Ружица Мишковић, начелница Дирекције за стратешко планирање у јавној управи и праћење имплементације стратешких докумената у Министарству јавне управе.
У категорији Цивилни сектот, равноправне добитнице награда „Нај менаџерке у Црној Гори“ су: Анастасија Бољевић генерална секретарка Института сертификованих рачуновођа, Вања Вукчевић, пројектна менаџерка НВО АРС-ИНДУСТРИА и Снежана Ивановић, предсједница оснивачке Скупштине НВУ “Национални осмијех Црне Горе”.
У категорији Медији, равноправне добитнице награда „НАЈ МЕНАЏЕРКЕ у Црној Гори“ су: Марија Мирјачић, уредница економске редакције НД Вијести и Весна Радојевић извршна директорица и оснивачица портала Волим Подгорицу.
Осим традиционалних, годишњих награда Уније послодаваца, на свечаној церемоји додијељено је и неколико посебних Признања. Добитници Признања су:
ИЦТ Цортеx - ПРИЗНАЊЕ УПЦГ за пословну политику која повезује друштвено-одговорно пословање и информационо-комуникационе технологије, и примјењује их у редовној пракси. Признање је уручено Тањи Дукић, директорици маркетинга у ИЦТ Цортеx.
Терна ЦГ – признање УПЦГ за допринос пружен јачању економских и друштвених веза између Црне Горе и Италије. Признање је уручено Драгутину Митровићу, савјетнику Терне у Црној Гори, по одлуци предсједника Италије носилац титуле Витез Италијанске Републике (Ред Звијезде Италије).
Инвестиционо развојни фонд Црне Горе (ИРФ) - признање УПЦГ за допринос пружен развоју ММСП и женског предузетништва у Црној Гори. Признање је уручено Ирени Радовић, извршној директорици ИРФ-а.
Коначно, посебно признање УПЦГ уручено је Сузани Радуловић, генералној секретарки УПЦГ, за укупан допринос развоју и позиционирању Уније послодаваца Црне Горе.
Коментари 0
остави коментар