Друштво

Т.Г. [ ПР Центар ]

27. 01. 2023. 15:05   >>  15:00

ПОРУЧЕНО НА ПАНЕЛУ

Репрезентативност организација ОСИ неопходно ускладити са Конвенцијом УН

Репрезентативност организација особа са инвалидитетом (ОСИ) неопходно је уредити и ускладити са Конвенцијом Уједињених нација о правима ОСИ, како би држава на равноправан и равномјеран начин дефинисала односе и гарантовала равномјерну заступљеност свим врстама инвалидитета. То је поручено на панелу Дефинисање репрезентативности организација особа с инвалидитетом, који је организован у оквиру Форума о правима ОСИ Удружења младих са хендикепом Црне Горе (УМХЦГ).

Предсједник Удружења параплегичара Цетиње Дејан Тмушић рекао је да су пажљивом анализом претходних година дошли до забрињавајућих података који показају велику несразмјеру између одређених организација које заступају одређену врсту инвалидитета у односу на друге.

Према ријечима Тмушића, велики проблем представљају организације које у свом Статуту немају приоритет заштиту права лица с инавлидитетом, а и њихово чланство не чине ОСИ.

„Свим овим се обесмишљавају прокламована начела и норме из Конвенције УН о правима ОСИ“, напоменуо је Тмушић.

Он је истакао да рјешење питања репрезентативности организација ОСИ и уређењу односа државе према ОСИ, види у неопходности усвајања акта, који је, како је подсјетио, иницирао извршни директор Савеза слијепих Горан Мацановић.

Тмушић је поручио да би законским уређењем ове области држава би на равноправан и равномјеран начин дефинисала односе и гарантовала равномјерну заступљеностс свим врстама инвалидитета.

„Такође, законом би било неопходно уредити оснивање Савјета за подршку ОСИ, који би за циљ имао спровошење Конвенције УН у сви областима живота“, закључио је Тмушић.

Чланица Одбора Европског форума ОСИ Марица Мирић је говорећи о ситуацији у региону, рекла је да сврха свега да ОСИ могу сами да доносе одлуке и прихватају одговорност за исте.

„Они могу и морају сами да одлучују са ким ће да живе, како ће да се школују и гдје, гдје ће да раде...“, навела је Мирић.

Поручује да би требало у Црној Гори да постоји репрезентативно тијело које ће да представља ОСИ и бори се за њихова права, али да би при његовом формирању требало добро да се размисли какво ће и ко ће у њему бити.

„Ми у Хрватској имамо Комисију за ОСИ у којој је пола чланова из НВО сектора, али његова улога није баш толико значјна и видљива“, казала је Мирић.

Према њеним ријечима, оно што би било исто позитивно јесте да у парламетну у позицији ОСИ имају свог представника, односно посланика.

„Оно што смо у Хрватској успјели јесте да макнемо неке цензусе, на примјер ако ОСИ добије инвалиду, она јој се умањује или губи како ради. Ти је кажњаваш за оне трошкове које јој наметнуло друштво које јој није пружило основне услове за њено функционисање“, истакла је Мирић.

Поручује да би са државом требало да буду партнери, јер ће једино тада организације ОСИ бити репрезентативне.

Извршни директор Савеза слијепих Црне Горе Горан Мацановић казао је да репрезентативност организација ОСИ није важна само због финансирања.

Он је подјсетио на формирање Савјета за бригу ОСИ и то да је међу подржаним кандидатима била особа која се јавно не декларише као ОСИ.

„Та иста особа је требало да представља и да артикулише захтјевима и интресима ОСИ у том Савјету. Иронично је да директорица УМХЦГ није ушла у Савјет јер, како је тада информисана, није имала довољно подршке од стране НВО“, казао је Мацановић.

Поручује да јако важно да се направи јасна дефиниција које су организације ОСИ, а које су организације родитеља дјеце с инвалидитетом.

„Систем финансирања и амбијент у нашем друштву тјера многе од нас да „пливају и сналазе саме“. У нашем случају некада имамо добру комуникацију са ресорним министром или неким представником у извршној власти, како би обезбијеледили нека финансијска средства да би „преживјели“ годину“, рекао је Мацановић.

У току дискусије учесници су указали на значај принципа репрезентативности о којем се врло мало говори, као и на недостатак Савјета о правима ОСИ.

Извршна директорица УМХЦГ Марина Вујачић подсјетила је да двије претходне Владе, упркос неким активностима у припреми, нијесу успоставиле Савјет.

„О 43. Влади, која је у техничком мандату, не бих ни да говорим. Не бих да говорим и о неким другим обавезама које су пропуштене узимајући у обзир да је 2023. увелико почела“, казала је Вујачић и додала да није било ни јавног позива за припрему другог и трећег периодичног извјештаја за представнике НВО као чланова Радне групе, нити имају информацију о томе који орган ће координирати овим процесом.

Учесници, између осталог, поручују да би ОСИ требало да представљу сами себе и да држава треба да се консултује са њима и учини тај процес што ширим.

„Такође, кровне организације су значајне јер имају јак легитимите и њихов глас је много јачи него глас локалне организације или појединачног савеза“, сагласни су.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије