Друштво

A.M.

31. 01. 2023. 19:32   >>  19:37 17

ИСТРАЖИВАЊЕ МАНС-А

Директорица АСК-а незаконито присвојила службени BMW

Злоупотреба службених возила у приватне сврхе постала је дио црногорске свакодневнице, али случај директорице АСК-а Јелене Перовић показује да се наставља урушавање кредибилитета те институције и јасан је знак да се конкретни резултати не могу очекивати са адресе која се не само не бори против корупције, већ је умногоме усвојила такав образац понашања као прихватљив.

Црни луксузни БМW регистарских таблица ПГ ЦГЛ48, само је један од више стотина службених аутомобила које свакодневно сријећемо на црногорским улицама. Ипак, ово возило је посебно по томе што га користи Јелена Перовић, директорица Агенције за спрјечавање корупције, институције која би требала да буде прва линија одбране јавног интереса од корупције и злоупотребе државних ресурса.

Подаци до којих је дошао Истраживачки центар МАНС-а указују на бројне сумње у законитост набавке и коришћења овог возила.

АСК је ово возило купио у марту прошле године по цијени од 35.000 еура, након спроведеног поступка јавне набавке на коме се као једини понуђач појавила компанија „Воли-Моторс“, званични увозник марке БМW за Црну Гору.

Подаци из тендерске документације упућују на сумњу да су и прије окончања поступка набавке, у АСК-у знали које ауто жели да вози њихова директорица. Тако је понуда која је предао „Воли-Моторс“ у техничким детаљима била идентична ономе што су били захтјеви АСК-а у тендерској документацији, што се најчешће дешава онда када је модел аутомобила одабран и прије тендера.

Након тако набављеног возила, директорица АСК-а га је посебном одлуком додијелила себи на сталну употребу (24 сата) иако према владиној Уредби о коришћењу превозних средстава у својини Црне Горе, на то није имала право.
Уредба прописује да овакву повластицу имају само Предсједник Црне Горе, Предсједник и потпредсједници Скупштине, Предсједник и чланови Владе Црне Горе, предсједници Врховног и Уставног суда, Врховни државни тужилац и Специјални тужилац за борбу против организованог криминала, те Заштитник људских права и слобода.

Овим документом је дефинисано да се стална употреба може одобрити и лицима који су под посебним мјерама заштите на основу процјене органа надлежног за послове безбједности.

Међутим, на упит о томе да ли је директорица АСК-а штићена личност, те да ли је за њу рађена безбједносна процјена, из Министарства унутрашњих послова и Агенције за националну безбједност су одговорили одрично.

“Сектор полиције посебне намјене, сходно својим надлежностима, није упућивао захтјеве за израду безбједносне процјене степена угожености Јелене Перовић надлежном органу Агенцији за националну безбједност, па самим тим безбједносне процјене именоване не посједују. Такође смо обавјештени да директорица Агенције за спрјечавање корупције нема статус штићене личности,” наводи се у одговору Министарства унутрашњих послова на питања МАНС-а.

“Поштовани, сходно вашем акту, обавјештавамо вас да Агенција за националну безбједност није вршила процјену потребе заштите личности за Јелену Перовић, директорицу Агенције за спречавање корупције”, казали су МАНС-у и у Агенцији за националну безбједност.

АСК посједује више путничких возила о чијој употреби се води званична евиденција, али се само за БМW који користи директорица не наводи број регистарских таблица. Истраживачки центар МАНС је открио да је АСК недавно на скупоцјеном БМW службене таблице замијенио такозваним „цивилним“ таблицама са бројем ПГ КТ033, чиме је оно постало мање упадљиво у свакодневној употреби.

За око десет мјесеци колико има ово возило на располагању, директорица АСК-а је БМW користила као приватно и након радног времена, а током викенда је прелазила на стотине километара. Подаци из путних налога показују и да је Перовићева службени БМW користила и за пут до Словеније гдје је отпутовала 30. децембра прошле године и тамо провела новогодишње празнике. Након тога, БМW је путовао од Љубљане до Београда, да би уочи божићних празника, возило било враћено у Црну Гору.

Из МАНС-a упозоравају да се наставља урушавање кредибилитета институције у коју би грађани требали да имају највише повјерења када је у питању борба против корупције.

“Овдје говоримо о много већем проблему од тога да је директорица АСК-а приграбила за себе бенефиције које јој не припадају. Овакав однос према државној имовини заправо показује због чега у овој институцији нису били у стању да процесуирају злоупотребе државних ресурса и тешко је очекивати да директорица Агенције испита приватно-службена путовања у иностранство предсједника државе Мила Ђукановића или премијера Дритана Абазовића, када је и сама такав образац понашања усвојила као прихватљив. Проблем корупције у Црној Гори је системске природе и као такав се мора рјешавати кроз јачање институција у којима нема мјеста за оне којима јавни интерес није на првом мјесту”, навели су у МАНСу.

На питања Истраживачког центра МАНС-а о „новогодишњем службеном путу“ за Словенију и да ли су до сада и како у тој институцији санкционисали злоупотребу службених возила, из АСК-а нису дали одговор.

Пратите нас на

Коментари 17

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије