Друштво
16. 02. 2023. 13:30 >> 13:25
ИЗВЈЕШТАЈ СВЈЕТСКЕ БАНКЕ И УНИЦЕФ-А
Црна Гора да реформише систем социјалне заштите
Црна Гора је у посљедњој деценији ојачала систем социјалне и дјечје заштите, али материјална давања стижу до ограниченог броја најугроженијих, оних којима су најпотребнија, наводи се у новом извјештају Свјетске банке и УНИЦЕФ-а, чију је израду финансирала Европска унија.
Нови извјештај Свјетске банке и УНИЦЕФ-а позива на пружање бољих здравствених, образовних и услуга из домена социјалне и дјечје заштите дјеци и породицама у Црној Гори.
У документу Ситуациона анализа: Социјална заштита у Црној Гори оцјењује се у којој мјери систем социјалне заштите у Црној Гори испуњава своју сврху и дају препоруке за будући развој политике у свакој од категорија социјалне и дјечје заштите. Препоруке се односе на материјална давања, услуге социјалне и дјечје заштите, социјално осигурање – посебно пензије – и програме за укључивање на тржиште рада.
Како су казали из УНИЦЕФ-а, анализа показује да је трошковна ефикасност црногорског система социјалне и дјечје заштите у опасности од погоршања – процјењује се да ће се издвајања за материјална давања удвостручити до 2023. године. Више инвестирања у услуге које подразумијевају улагање у људски капитал допринијело би ефикасности у смањењу сиромаштва и повећању продуктивности свих чланова друштва. Потребна је континуирана посвећеност инвестицијама и реформама како би се побољшала дјелотворност и правичност система.
„Учинковита и прилагодљива социјална и дјечја заштита остаје кључна за заштиту сиромашних и угрожених. Пандемија ковида-19 показала је недостатке у отпорности и флексибилности система у погледу проширења заштите на угрожене грађане током кризе”, истакао је Кристофер Шелдон, шеф канцеларије Свјетске банке за Босну и Херцеговину и Црну Гору. „Надамо се да ће препоруке из овог извјештаја помоћи креаторима политике при осмишљавању и усвајању одговора социјалне политике, док истовремено проналазе праву равнотежу између промјена политике и фискалне стабилности.”
Како су саопштили, упркос економском расту који је обиљежио период до 2020. године, сиромаштво у Црној Гори и даље је значајно.
Покривеност материјалним обезбјеђењем је, истичу, ниска, што доводи до тога да су неки од најугроженијих чланова друштва искључени из социјалне заштите. Ти недостаци могу се, додају, смањити реформом постојећих критеријума искључења и поновном процјеном методе одабира корисника материјалног обезбјеђења.
„Извјештај позива на побољшање здравствених, образовних и услуга из домена социјалне и дјечје заштите за дјецу и породице. Такође позива на снажнију подршку породицама у ризику како би се спријечило раздвајање породице од дјетета, као и на јачање услуга хранитељства како би се осигурало да свако дијете, укључујући и дјецу са сметњама у развоју, одраста у породичном окружењу пуном љубави“, казао је шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Хуан Сантандер.
„На крају, овај извјештај указује на потребу да се развију индикатори за праћење и евалуацију квалитета услуга за дјецу и породице, да се реформишу центри за социјални рад како би подржали своје особље да ефикасније ради на терену, те да се поново процијене критеријуми подобности за материјална давања како би се допрло до свих оних којима је та помоћ потребна.”
Ова публикација је један у низу докумената који приказују изазове с којима се суочавају програми социјалне заштите на Западном Балкану, а настала је уз финансијску подршку Европске уније.
Коментари 0
остави коментар