Друштво
03. 03. 2023. 06:48 >> 17:46
ХИДРОЕЛЕКТРАНА НА ЦИЈЕВНИ
Албанија гради, Црна Гора као брани
Албанија гради, Црна Гора, као брани. Наравно, ријеч је о малимхидроелектранама на ријеци Цијевни која тече кроз обије земље.
"Већ смо око тога разговарали на заједничкој сједници. Ми смо пренијели наше врло рестриктивне ставове не само за мини хидроелектране које су и њима направиле велики проблем већ и за водотоке који се тичу Бојане и Скадарског језера", казао је премијер Дритан Абазовић.
Премијер Албаније Еди Рама истакао је да се овдје говори о хидроцентралама које су дио прошлости коју ми не можемо да промијенимо.
"Ми смо фактички у ситуацији завршеног чина. Блокирали смо трећу хидроцентралу. Што се тиче оних које сте нам ви поменули, двије су нам поклон из прошлости", казао је Рама.
Међутим, информације о градњи мини-хидроелектрана на Цијевни појавиле су се у нашој јавности 2018. док је Рама на мјесту премијера Албаније од 2013.
О тој ситуацији било је говора и у мају 2022.у Албанији, и то на састанку радне групе у оквиру споразума између Црне Горе и Албаније о управљању водама од заједничког интереса. Но, ако имамо у виду како премијер Албаније гледа на радне групе, не морају се више ни састајати.
"Кажу ми да смо креирали радне групе, али их не коментаришем. Јер има једна пословица која каже, ако нећеш да ријешиш нешто – формирај радну групу или комисију", казао је Рама.
А за рјешавање овог проблема нема политичке воље, поручују из НВО сектора.
"Ми имамо опречене ставове које долазе с разлогом страна. Од тога да нећемо имати централе које се у међувремену граде до тога дан ми као држава нисмо били укључени а имамо заједничку комисију. Могла је и требала је да Црна Гора буде информисана требало је да се уради пркеогранична процјена утицаја на животну средину", казала је извршна директорица НВО „Греен Хоме” Азра Вуковић.
А како није, утицају можда могу да свједоче они који врло добро знају Цијевну, док се туристи ишчуђавају и на саму идеју да оваква ријека заврши у цијевима.
Но, није Цијевна препуштена само малим хидролектранама. Вуковићева напомиње да се у њеном горњем току, у Албанији, извлачи и шљунак. Све то, дешава се на ријеци која у Црној Гори има статус заштићеног поодручја.
Коментари 0
остави коментар