Друштво

Б.Ч.Ј. [ Мина ]

27. 03. 2023. 13:27   >>  13:27

ОНКОЛОГИЈА КЦЦГ

Грађани старији од 50 година да се одазову позиву за скрининг

Грађани, који имају између 50 и 74 године, а немају тегоба, треба да се одазову позиву за скрининг за рак дебелог цријева и ураде тестирање на присуство крви у столици.

То је поручено на обиљежавању Свјетског мјесеца борбе против рака дебелог цријева, које је организовано испред Института за онкологију Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ).

Догађај је организовало Црногорско удружење медикалних онколога (ЦУМО), у оквиру прве националне кампање „Слушајте свој стомак“.

Свјетски мјесец борбе против рака дебелог цријева обиљежен је симболичким качењем плавих трака на дрво испред Онколошког института.

Онколог Никола Милашевић захвалио је менаџменту КЦЦГ-а, представницима Министарства здравља, Института за онкологију и домова здравља, на снажној подршци у лансирању кампање.

Он је казао да желе да скрену пажњу јавности колики је то здравствени проблем и колико је велика смртност од рака дебелог цријева.

Милашевић је казао да желе да скрену пажњу и како сви људи измјеном стилова живота, начина исхране, већом физичком активношћу, престанком пушења и уноса алкохола, могу да смање ризик од оболијевања од те опаке болести.

„Апеловао бих на популацију грађана између 50 и 74 године, на све мушкарце и жене који су здрави, који немају никакве тегобе везане за гастроинтестинални тракт да се одазову позиву за скрининг за рак дебелог цријева, ураде тестирање на присуство крви у столици“, рекао је Милашевић.

Како је додао, можда баш тај тест некоме спаси живот.

Медицински директор КЦЦГ-а Зоран Терзић казао је да му је драго што је ове године скренута пажња на веома важан здравствени проблем у Црној Гори.

Како је казао, уколико се зна да је рак дебелог цријева трећи водећи узрок смрти од малигнитета у Црној Гори, онда је оправдано организовати капмању као што је то сада случај.

„Колеге ће увијек имати пуну подршку менаџмента за све позитивне актиности које имају за циљ унапређење здравља популације“, рекао је Терзић и додао да подржавају прву националну кампању у борби против рака дебелог цријева.

Терзић је казао да се национална кампања организује са циљем подизања свијести превентивних прегледа.

Он је казао да је ЦУМО формирано ради унапређења и развоја онкологије и здравствене заштите у Црној Гори.

Терзић је захвалио на подршци и разумјевању Министарства здравља, Фонда за здравствено осигурање и Института за јавно здравље.

„Само здружено можемо унапређивати здравствени систем, а тиме и сачувати здравље грађана“, поручио је Терзић.

Начелница Одјељења за гастроентерохепатологију Интерне клинике КЦЦГ-а, Оливера Секулић, рекла је да су поносни јер посљедњих десет година, са паузом у вријеме ковида, спроводе превентивни програм у склопу раног откривања рака дебелог цријева.

Како је казала, радили су осам година у континуитету и имали завидне резултате.

„Преко 50 новооткривених карцинома и скоро 200 људи који су имали у тренутку отклањања полип који је имао високи степен дисплазије“, рекла је Секулић и додала да је то управо популација стара између 50 и 74 године која нема никакве ризике за дигестивни тракт.

Секулић је казала да управо ти људи, код којих је отклоњен полип који је имао висок степен дисплазије, имају прави бенефит од програма.

„Препознајући то, само са паузом док је била ковид инфекција, ми смо наставили програм од 7. новембра прошле, а од јануара ове године га активно спроводимо, тако да се сви наши осигураници, од 50 до 75 године, јављају изабраном доктору, а ми ћемо одређеном динамиком да их тестирамо“, рекла је Секулић.

Он је казала да ће им радити тест на окутно крварење.

„Они који имају позитиван тест ће бити упућени на колоноскопију, која је безбједна и бесплатна“, навела је Секулић.

Према њеним ријечима, примарно је да препознају људе који имају просјечан ризик, немају никакве тегобе и код којих могу да открију промјену у тренутку када може да се потпуно отклони и не носи малигни потенцијал.

„Отклањањем ових промјена у дебелом цријеву наши пацијенти ће бити потпуно излијечени“, рекла је Секулић и додала да се превентивни програм спроводи у КЦЦГ-у, на Одјељењу гастроентерохепатологије.

Она је казала да се програм спроводи свакодневно, да ће бити спровођен и у Бијелом Пољу и да се нада да ће бити покренут и у Беранама.

„Акценат је да пацијенти са сјевера не губе вријеме у доласку, односно да имају центре у својим мјестима“, додала је Секулић.

Она је навела да су у току осам година програма имали 53 пацијента који су имали колоректални карцином у тренутку откривања.

„У почетку је била трећина пацијената који су имали полипе, затим четрвртина, па петина. Како је наш програм одмицао број пацијената који су имали полипе је био мањи“, рекла је Секулић.

Она је казала да од 1. јануара већ имају четири пацијента са колоректалним карциномом.

Како је додала, већ имају пацијенте којима су отклоњени полипи.

„То даје оправданост оваквог превентивног програма“, истакла је Секулић.

Докторица Института за јавно здравље (ИЈЗ) Андријана Вујовић казала је да ИЈЗ врши координацију, мониторинг и евалуацију спровођења скрининг програма.

Она је навела да је скрининг рака дебелог цријева, један од три таква програма који се спроводе у Црној Гори.

Вујовић је објаснила да скрининг функционише тако што особе које имају од 50 до 74 године буду позване од тима изабраног љекара, дођу у Дом здравља и испуне одређени упитник који их "филтрира" да ли треба да учествују у скринингу или не.

„Особе које имају симптоме или знаке болести дебелог цријева не учествују у скринингу, већ само особе без симптома“, рекла је Вујовић.

Како је казала, када се ријеши упитник, особе добијају тест који носе кући, са упутством како да узму узорак столице, који Дом здравља доставља ИЈЗ-у на анализу.

„Особе које имају негативан резултат теста позивају се за двије године на поновну анализу, а оне које имају позитиван резултат теста, односно присуство крви у столици, упућују се на додатну дијагностику“, рекла је Вујовић.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије