Друштво
01. 04. 2023. 20:10 >> 20:11
ДАН БОРБЕ ПРОТИВ АЛКОХОЛИЗМА
Жене које пију ријетко траже помоћ љекара
Зависници од алкохола и чланови њихових породица следеће седмице могу да потраже помоћ психијатра и психолога, без упута, у склопу Дана отворених врата у Центру за ментално здравље “Подгорица“, саопштено је из Дома здравља.
Данас je обиљежен “ - 1. април”, под паролом "Буди паметан, буди тријезан".
Психијатрица Бранка Пруриља рекла да је алкохолизам хронична болест зависности која не укључује само физичке и психичке, већ и психосоцијалне проблеме пацијента, његове породице и околине.
“Не ради се ни о лошој навици, како се често у народу мисли већ о правој болести која има своју етиологију, симптоме, ток, прогнозу и лијечење. Забрињава чињеница да је по броју обољелих алкохолизам на трећем мјесту иза обољења и малигних обољења. Нарочито забрињава податак да дјеца рано почињу са узимањем алкохола”, истакла је Пруриља.
Прву часицу, каже она, често пробају у кругу породице, на слави, рођендану, свадби, а велики утицај на омладину имају и медији.
Жене, наводи она, ријетко траже помоћ љекара.
Др Анђела Голубовић је рекла да алкохоличари често за своје грешке које направе у пијаном стању криве друге.
“По принципу „Није проблем што понекад пијан долази кући, већ што супруга тада не зна да поступа са њим“ или „Није проблем што он понекад пије на послу, већ пословођа жели да га премјести са радног мјеста и „смјешта му игру“. Често упоређују сопствено пијење, са пијењем других људи који пију више, а ради умањивања значаја сопственог пијења, па су честе реченице алкохоличара „Сви други пију више од мене“ или „Мој шеф пије више од мене“”, навела је Голубовић говорећи о примјерима.
Наводи да се у Црној Гори толерантан однос према пијењу алкохолних пића види кроз култ „умјереног пијења“, који је, каже, погрешан.
“Умјерено пијење представља ризик за каснији развој болести, а за превенцију и сузбијање алкохолизма би много боље било развијати култ „трјезвености“. Алкохоличари ријетко кад долазе на лијечење добровољно, већ је тај добровољни пристанак формалне приоде”, навела је Голубовић.
Коментари 0
остави коментар