Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

B.B. [ Mina ]

19. 07. 2025. 11:11 >> 11:11
Čitaj mi:

UMHCG: Žene s invaliditetom u velikoj mjeri u zoni siromaštva

Žene i djevojke s invaliditetom suočavaju se sa višestrukim preprekama i oblicima diskriminacije i isključenosti u Crnoj Gori, pokazalo je istraživanje Udruženja mladih sa hendikepom (UMHCG).

Iz te nevladine organizacije kazali su da je istraživanje, u kojem je učestovalo 87 ispitanica, pokazalo da su žene i djevojke s invaliditetom diskriminisane u gotovo svim oblastima života – obrazovanju, zapošljavanju, političkom i javnom djelovanju.

“Iako imaju interesovanje za aktivno učešće u društvu, minimalno su zastupljene, a njihovo učešće je i dalje marginalizovano, dok institucionalna podrška izostaje ili je nedosljedna i neadekvatna”, kaže se u saopštenju.

Kada je riječ o obrazovanju, većina ispitanica ima završenu četvorogodišnju srednju školu (39,7 odsto) ili fakultet (31,5 odsto), dok 11 odsto ima magistarske ili doktorske studije.

To, kako se dodaje, ukazuje na veću izloženost društvenim preprekama koje se i ogledaju u težem pristupu obrazovanju, nedovoljnom podsticanju i nedostatku inkluzivnog pristupa.

“Samim tim, uzročno-posljedično zapošljavanje ostaje jedan od najvećih izazova – gotovo polovina ispitanica (42,5 odsto) nije zaposlena”, navodi se u saopštenju.

Ispitanice koje rade uglavnom su angažovane u privatnom (19,2 odsto), javnom (17,8 odsto) i nevladinom sektoru (19,2 odsto), dok je procenat samozaposlenih zanemarljiv (1,4 odsto).

Navodi se da je njihov materijalni status neadekvatan i ne prati troškove života proistekle iz (iskustva) invaliditeta.

“Naime, većina ostvaruje mjesečne prihode između 601 i 800 eura (38,4 odsto), dok značajan broj ima veoma niske prihode – 13,7 odsto njih navodi da su prihodi manji od 250 eura mjesečno”, kazali su iz UMHCG.

Oni su naveli da je istraživanje pokazalo da su ključni izvori prihoda plata, honorarni rad (32,9 odsto) i materijalna davanja kao što su lična invalidnina ili dodatak za njegu i pomoć (15,1 odsto).

Iz UMHCG su rekli da izuzetno zabrinjava podatak prema kojem više od polovine ispitanica (52,1 odsto) navodi da njihovi prihodi samo djelimično pokrivaju osnovne životne troškove, dok 39,7 odsto ističe da ih uopšte ne pokrivaju.

“Dakle, čak 91,8 odsto ispitanica navodi da njihovi prihodi u potpunosti ili djelimično ne pokrivaju osnovne životne troškove”, dodaje se u saopštenju.

To, kako su rekli iz UMHCG, ukazuje na to da se žene s invaliditetom u velikoj mjeri nalaze u zoni siromaštva.

Kada je riječ o političkoj participaciji, istraživanje je potvrdilo izuzetno nisku uključenost žena s invaliditetom.

“UMHCG ukazuje da institucionalni okvir za rodnu ravnopravnost u Crnoj Gori formalno postoji, ali ne prepoznaje dovoljno specifične izazove žena s invaliditetom, već tretira žene kao homogenu grupu”, kaže se u saopštenju.

Iz UMHCG su rekli da kao posljedica toga u strateškim dokumentima i javnim politikama gotovo da ne postoje norme i mjere koje direktno adresiraju žene s invaliditetom.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније