- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
10. 09. 2025.
09:17 >> 09:17
Krapović - Kolbi: SAD važan partner u modernizaciji Vojske Crne Gore
Ministar odbrane Dragan Krapović boravi u radnoj posjeti Sjedinjenim Američkim Državama, gdje se sastao sa podsekretarom za odbrambenu politiku američkog Ministarstva rata, Elbridžom Kolbijem. Krapović je naglasio da su Sjedinjene Američke Države najznačajniji strateški partner i saveznica Crne Gore, te da je američka podrška jačanju i modernizaciji kapaciteta naše Vojske od izuzetnog značaja.
Ministar je naglasio da je održavanje bilateralnih odbrambenih konsultacija, po prvi put od 2019. godine, prilika da se sagleda dinamika dosadašnje saradnje, te razmotre naredni zajednički projekti i aktivnosti.
"Kolbi je pozitivno ocijenio napore Vlade Crne Gore po pitanju doprinosa savezničkim naporima. Govoreći o odlukama sa NATO Samita u Hagu, pohvalio je odlučnost crnogorske izvršne vlasti u pravcu implementacije odluke o povećanju izdvajanja za odbranu. Dodao je da je u pitanju suštinski preduslov za snaženje sistema kolektivne odbrane kakav je NATO, ali i za dodatan doprinos evropskih saveznica i Kanade cjelokupnoj evroatlantskoj bezbjednosti", naveli su u saopštenju Ministarstva odbrane.
Kolbi je, dodaju, pohvalio aktivnosti koje Ministarstvo odbrane sprovodi u pravcu modernizacije i opremanja vojnog i odbrambenog sektora, dodajući da je to najefikasniji način za jačanje kapaciteta i sposobnosti i povećanje interoperabilnosti Vojske.
Osvrnuvši se na bezbiednosne okolnosti u kontekstu Zapadnog Balkana i činjenicu da su prijetnje i izazovi očigledni u svim strateškim pravcima i domenima, Kolbi je naglasio značaj pozicije Crne Gore kao prepoznatljivog faktora stabilnosti u ovom području i pohvalio naš doprinos regionalnom inicijativama, posebno A-5.
Nakon bilateralnog sastanka sa Kolbijem, održane su odbrambene konsultacije, kojima je predsjedavao zamjenik pomoćnika sekretara rata za evropsku i NATO politiku u Kancelariji podsekretara za odbrambenu politiku u Pentagonu, Dejvid Bejker.
Tokom bilateralnih konsultacija razmatran je značajan broj tema koje su predmet crnogorsko-američke saradnje u oblasti odbrane, od obrazovanja kadeta na prestižnim američkim vojnim akademijama, preko usavršavanja profesionalnih vojnih lica i državnih službenika na američkim obrazovnim institucijama, zajedničkog učešća na vježbama, specijalističkih obuka, strateškog partnerstva sa Saveznom državom Mejn, pa do modernizacije kapaciteta Vojske Crne Gore.
Tokom posjete Sjedinjenim Američkim Državama, ministar će obići NATO Savezničku komandu za transformaciju u Norfolku.
Коментари0
Остави коментар