Економија
29. 11. 2022. 22:38 >> 22:42
ПКЦГ
Пољопривреда и енергетика највећи потенцијал за креирање одрживијег раста
Највећи потенцијал за креирање одрживијег раста у Црној Гори препознат је у секторима пољопривреде, енергетике, туризма и информационо-комуникационих технологија, саопштила је предсједница Привредне коморе Црне Горе (ПКЦГ), Нина Дракић.
Како су саопштили из ПКЦГ, Дракић је учествовала у раду Генералне Скупштине Асоцијације Балканских комора, која је данас одржана у Никозији.
Домаћин скупа била је Привредна комора Кипра, која предсједава овој асоцијацији у 2022. години.
Наводи се да су представници привредних комора Балкана разговарали о регионалној сарадњи, одрживом развоју, рјешењима за енергетску кризу и дигиталној трансформацији пословања.
Дракић је, на сесији “Како олакшати пословање- Енергетске перпсективе региона”, истакла да је ПКЦГ у прилично комплексним околностима, какве су биле у посљедње двије године, реализовала различите активности и отпочела пројекте како би се прилагодила својим чланицама у измијењеним околностима пословања.
“Поред сталних активности усмјерених на унапређење пословног амбијента, у Комори радимо на прилагођавању сопствене структуре потребама привреде у новим околностима”, казала је Дракић.
Како је рекла, активности које су се нашле у фокусу рада ПКЦГ у овој години, а извјесно да ће тако бити и у сљедећој, односе се дигиталну трансформацију и усмјеравање ка циркуларном и зеленом пословању.
Према ријечима Дракић, здравствена, а потом и економска криза, показале су да постоје рјешења која иствовремено могу помоћи у борби против пандемије, али и допринијети напретку ка одрживом развоју.
Дракић је навела да одговор на све веће изазове које доносе друштвене, економске и климатске промјене даје зелена економија, односно трансформација према паметном, инклузивном и одрживом развоју.
“Највећи потенцијал за креирање одрживијег раста у Црној Гори препознали смо у секторима пољопривреде, енергетике, туризма и информационо-комуникационих технологија”, нагласила је Дракић.
Када је ријеч о енергетској кризи, Дракић је казала да је, поред свих питања и изазова којих ће извјесно бити, јасно да се морају тражити рјешења за енергетску сигурност, стабилност цијена и климатску неутралност.
“У том правцу, треба користити потенцијал који посједујемо и убрзати транзицију ка обновљивим изворима енергије, кроз креирање адекватног и стимулативног законодавног оквира” истакла је Дракић.
Она је навела да се тим питањима у Комори посвећује нарочита пажња и да је та институција недавно предложила Влади сет мјера подршке привреди.
Те мјере се, како је додала, у највећој мјери односе на енергетику са циљем да се створе претпоставке за покретање новог инвестиционог циклуса односно изградњу производних објеката који користе обновљиве изворе енергије, посебно енергију сунца.
“Актуелна ситуација и вријеме које долази тражи и тражиће од нас правовремене и свеобухватне одговоре на сталне и нове изазове, што ће захтијевати у првом реду снажну координацију приватног и јавног сектора на свим нивоима”, навела је Дракић.
Дракић је истакла да је њихова обавеза, посебно данас, да реагују брзо, прате и анализирају, предвиђају и буду партнери у управљању промјенама.
У раду данашње скупштине учествовали су представници привредних комора Босне и Херцеговине, Бугарске, Црне Горе, Кипра, Грчке, Србије, Сјеверне Македоније и Турске.
Предсједавање у наредној години преузела је Привредна комора Грчке.
Коментари 0
остави коментар