Економија
10. 01. 2023. 07:12 >> 14:40 2
ГРАЂАНИ НЕГОДУЈУ
Празнична еуфорија се стишава, а поскупљења не јењавају
Грађани негодују због поскупљења која су услиједила у првим данима 2023. И то основних животних намирница, горива и појединих врста цигарета. Економски аналитичар, Предраг Дрецун, позива државу да, како каже, стане на крај трговцима који користе раст цијена и инфлацију за већу зараду.
И док се празнична еуфорија стишава, поскупљења не јењавају. И овај јануар почели смо с новогодишњим зељама, али и вишим цијенама основних животних намирница.
Литар уља, уочи празника, на акцији могли сте купити за еуро и по. Данас га на рафовима не може наћи испод 2 еура. Осим уља у продавницама су од 5 до 15 центи скупљи и брашно, хљеб и со. Разлог је што од 1. јануара не важи нулта стопа ПДВ-а на ове производе, па ће се убудуће опорезивати 7 одсто. Од почетка године поскупјело је и гориво од 3 до 10 центи, а увећане су и акцизе на цигарете па су поједине врсте скупље за 10 центи по паклици.
Нова поскупљења нијесу изненадила грађане јер су кажу постала скоро свакодневна али и готово неиздржљива:
- Ово постаје лагано неиздржљиво за нас који живимо од свога рада и имамао нека нормална примања.
- Пензију су нам, ето, нешто мало повећали, па нешто мало боље могу. Не може да се прехрани трочлана породица. То је ужас.
- Има људи који не могу платежно по овим цијенам неких мјесец дана да преживе.
- Мало трпимо, али тако је то промијенити не можемо и тако.
На промјену стопе ПДВ-а на основне намирнице Влада се одлучила, након што је оцијењено да укидање пореза од маја прошле године није значајније утицало на пад цијена тих производа.
Прецизну анализу Министарство финасија требало би да уради до прољећног засиједања Скупштине, када ће одлучити хоће ли поново укинути ПДВ на ове производе.
Да ли би то био исправан потез, економски аналитичар Предраг Дрецун није сигуран јер се укидањем ПДВ-а смањују буџетски приходи, а грађани као до сада не би значајније осјетили ефекте тих мјера. Зато сматра да рјешење треба тражити на другој страни.
"Наши трговци воле да користе овакве ситуације и да нема оправдања да расту цијене намирница код нас више него на тржиштима са којих се увози та роба. Ту се ради о спекулантским намјерама и ту држава мора више да покаже зубе", сматра Дрецун.
Паралелно са тим, доносиоци одлука би, каже Дрецун, требало да се окрену новом моделу развоја економије.
"Са више развојних пројеката у буџету за пољопривреду са мање социјалних давања с којима не правите економску корист већ само купујете политичке гласове", додао је Дрецун.
До тада би можда и доносиоце одлука, али и све нас требало да замисли коментар овог Подгоричанина:
- Зашто не би могли да сијемо сунцокрет, па да у Бару гдје смо некад имали уљару производимо уље. Зашто стоје њиве не узоране, зашто не производимо пшеницу и правимо брашно, а имамао млинове.
Док се то не деси цијене у продавницама диктираће тржиште јер увозимо и оно што би могли да производимо.
Коментари 2
остави коментар