Економија
28. 03. 2023. 16:10 >> 16:09
САОПШТЕНО НАКОН САСТАНКА
Лука Котор: МКИ да нас обавијести ако је уговор ништаван
Министарство капиталних инвестиција (МКИ) би требало да службено и писмено обавијести представнике Луке Котор уколико је њихов потписани уговор о пилотажи ништаван, саопштено је из тог предузећа.
"Лука Котор није створила проблем, него је била фер учесник у једном тендерском поступку, па не види ни како би она могла да га ријеши, због чега је њихов једини захтјев био да их МКИ службено и писмено обавјести да је уговор о пилотажи раскинут. Уговор је Лука Котор након три године колико је трајао процес окончања тендера 2020. године потписала са надлежним органима МКИ", наводи се у саопштењу након састанка са представницима МКИ.
У Подгорици је у понедјељак на предлог МКИ одржан састанак са представницима Луке Котор ради сагледавања рјешења проблема у вези са пословима пилотаже.
„Службеном потврдом да је постојећи уговор „ништаван“, Лука Котор стиче правну сигурност по којој престаје правни основ за добијање рјешења за наплату концесионе накнаде за пилотажу од 250 хиљада ЕУР годишње. Не желе да се понови ситуација према којој МКИ путем медија истиче да је уговор постао ништаван пресудом Управног суда од априла прошле године, а онда доставља рјешење за наплату концесије и наплаћује је у октобру прошле године по том истом „ништавном“ уговору“, наводи се у саопштењу.
Из тих разлога и „широког“ тумачења правних основа, Лука Котор, како су казали, инсистира на добијању званичног става МКИ и не види зашто се то не уради.
„Међутим, можда разлог таквог поступања МКИ лежи у чињеници да би при званичном раскидању уговора, довели у озбиљан проблем услугу пилотаже, јер Закон о лукама не дозвољава да се ико може бавити пословима пилотаже у луци осим оног ко има потписани концесиони уговор за ту врсту услуге“, рекли су из Луке Котор.
Поред низа лучких услуга које се у луци пружају и услуга пилотаже спада у те услуге.
„Закон о лукама експлицитно наводи да пружање лучких услуга у луци могу обављати домаћа и страна правна и физичка лица која су регистрована у Црној Гори на основу закљученог уговора о концесији. Такође, рјешења/одобрења које ресорно Министарство издаје предузећима у складу са Законом о сигурности поморске пловидбе не може се сматрати актом којим је додијељено право на обављање дјелатности у луци“, наводи се у саопштењу.
Из Луке Котор су објаснили да оног тренутка када добију званичан став да је постојећи концесиони уговор раскинут, ни Лука Котор али ни сви остали субјекти неће моћи да обављају послове пилотаже у луци Котор. У противном сви учесници ће кршити закон.
„Међутим, ако се жели избјећи претходни епилог и с обзиром на то да је Државна комисија за концесије, у поновљеном поступку, након пресуде Управног суда, донијела исту одлуку односно рјешења од 19. јула прошле године, на коју је опет Бока Пилот уложила жалбу и процес је у току, МКИ не преостаје ништа друго него да предложи Влади доношење одлуке о потписивању анекса уговора са изабраним понуђачима из поменутог рјешења“, сматрају у Луци Котор.
Коментари 0
остави коментар