Политика
11. 12. 2022. 16:10 >> 16:13 2
БОШЊАК ПИСАЛА АГЕНЦИЈИ
"АСК да објасни зашто се не провјерава имовина представника судства и полиције"
Потпредсједница Скупштине Бранка Бошњак упутила је челницима Агенција за спречавање корупције (АСК) више питања која ће, како је казала, показати колико су независни и непристрасни у раду и достојни функција које обављају. Она је директорицу АСК-а Јелену Перовић и предсједника Савјета АСК-а Момчила Радуловића у отвореном писму питала због чега ни након скоро 20 година рада на имовинским картонима јавних функционера, још не постоји списак јавних функционере.
"Шта сте урадили по том питању, осим што сте формирали радну групу прије годину и по, чији сте рад додатно платили десет хиљада еура, иако је то посао пар екселанс из редовног рада Агенције, па пошто сте и Ви, предсједниче Савјета, господине Радуловићу примали накнаду, не би било лоше да све ово објасните јавности“, навела је Бошњак.
Она је указала да је обавеза надлежних у Агенцији да провјерава имовину свих особа које избаци систем случајног избора и питала зашто то није урађено када су у питању представници судства и полиције.
Бошњак је питала да ли се покрећу прекршајни поступци за све неправилности, или се за неке чека да наступи застара.
Она је питала да ли је и у колико случајева примијењен члан 30 Закона о спречавању корупције, који каже да уколико Агенција у поступку провјере утврди да су имовина и приходи јавног функционера и повезаних лица са јавним функционером, већи у односу на реалне приходе, јавни функционер је дужан да, на захтјев Агенције, у року од 30 дана, достави детаљне податке о основима стицања имовине и прихода.
"Тих случајева није мали број, од представника полиције до бивших министара, те предсједника државе који се нашао на Форбисовој листи најбогатијих у свијету“, навела је потпредсједница Скупштине.
Бошњак је питала челнике АСК-а да ли су у претходне три године имали више од три случаја утврђеног конфликта интереса, и да ли ће преузети одговорност, уколико им Управни суд опет врати на поновно одлучивање пет одлука у вези са предсједником и премијером.
Она је указала да је, према подацима Управе за кадрове, у току десет огласа за ангажовање лица за рад у АСК-у и питала да ли ће бити примљене особе које су већ одабрали и ангажовали преко разних уговора.
"Да ли то значи да и ви као Агенција за спречавање корупције прави намјештене огласе и да су она посебна питања у тесту, већ била позната овим лицима? И да ли се за лица тренутно ангажована на одређено вријеме води евиденција уласка и изласка у Агенцију, или су они повлашћени јер су ваш избор“, додала је Бошњак.
Она је питала да ку су радно ангажовали особе на уговоре по шест мјесеци и то у вријеме изборне кампање, а да ниједан од њих нијесте објавили на сајту.
Бошњак је интересовало да ли су Перовић и Радуловић прорачунавали евентуалну штету коју ће Агенција имати по основу радно правних спорова и да ли ће ико сносити одговорност уколико је буде.
Како је рекла, не би било лоше да Перовић и Радуловић информишу јавност колико је новца у претходне двије године исплаћено по тужбама/жалбама на акте Агенције.
"Питање је и да ли су покренути прекршаји против свих институција које су прекорачиле мјесечну потрошњу у септембру, према подацима Министарства финансија и ви сте као Агенција прекорачили лимит, па ме интересује како стоје ствари“, додала је Бошњак.
Она је, у вези улагања у информациони систем у наредној години, питала да ли АСК планира да уложи неколико стотина хиљада еура, без ваљане анализе, без кадра који то може да изнесе а са фирмом сумњивог квалитета.
Бошњак је рекла да је у дилеми да ли је АСК-у потребно шест аутомобила, и да ли је заиста била неопходна куповина аута од 40 хиљада еура у вријеме кризе.
"Да ли је тачно да је одржавање возила, без тендера, повјерено фирми лица које ће бити примљено да ради у АСК-у, ако га не предухитри ово писмо, а чији члан фамилије је већ ангажован у Агенцији“, питала је Бошњак.
Потпредсједницу парламента је интересовало за која све лица се плаћају телефонски рачуни и да ли је тачно да се плаћају и оне особе која нијесу запослена у Агенцији или која су чланови домаћинства руководилаца.
Говорећи о Извјештају о раду АСК-а, Бошњак је казала да је да од девет основних надлежности Агенције , у пар њих нешто радило, као што су област контроле имовинских картона, звиждачи, финансирање партија и давање мишљења.
Она је питала да ли се ишта радило у оних преосталих пет области, јер у извјештају, о раду службеника у надлежностима сукоба интереса, поклона, планова интегритета, лобирања, спонзорства и донација, нема никаквих информација.
"Да ли је новом систематизацијом испуњено основно правило да 60 одсто укупно запослених буде у оквиру послова из основне надлежности, односно да директно спроводе надлежности а да 40 одстопреосталих буде подршка, или је ситуација обрнута у Агенцији“, подвукла је Бошњак.
Коментари 2
остави коментар