Политика
12. 12. 2022. 14:12 >> 22:21 14
ВЛАДИМИР ЈОКОВИЋ ЗА ПОРТАЛ
"Црна Гора да буде сљедећа која ће се прикључити Отвореном Балкану"
Мјесецима уназад се у Црној Гори расправља о регионалној иницијативи Отворени Балкан, а и даље је најчешћи аргумент њених критичара да се о овој иницијативи мало зна.
Пише: Владимир Јоковић
А мало зна само онај ко није ни покушао објективно да се информише о суштини и о форми Отвореног Балкана.
Форму овог регионалног повезивања чини мрежа уговора која отварајући просторе слободе за људе, капитал, робу и услуге чини све појединачне привреде и појединачне предузетничке иницијативе конкурентнијим. Снажењем конкурентности се по природи ствари обезбјеђује прогрес једног друштва и јача економија. Ја желим да друштво у Црној Гори буде друштво прогреса, а наша економија да буде снажна и зато заговарам да Црна Гора приступи и овој регионалној иницијативи.
Суштина Отвореног Балкана је економија. Повезивање региона на основу економских слобода, отварања граница и јачања предузетничког духа свакој појединачној држави може само да донесе нове шансе за њихово финансијско и економско снажење.
То је, поред осталога, била идеја и покретача процеса европских интеграција након Другог свјетског рата, када се првих шест држава окупило око идеје економске интеграције. Касније су се и они који су у почетку били скептични такође прикључили тако да смо од Европске економске заједнице 1957. године, коју је чинило шест држава оснивача, данас дошли до Европске уније која броји 27 држава чланица.
У Отвореном Балкану су данас три државе, Црна Гора треба да буде сљедећа која ће се прикључити.
Принципи зачетака европске интеграције су идентични онима на којима се темељи Отворени Балкан. Отуда посебно чуди негодовање поводом Отвореног Балкана оних актера који заговарају да Црна Гора приступи Европској унији. Јер по свему што до сада знамо, приступање Црне Горе овој регионалној иницијитиви и приступање Црне Горе Европској унији су два апсолутно комплементарна процеса.
Пажњу црногорске јавности је у једном моменту нарочито изазвао документ чије је писање иницирало Министарство европских послова, а који је требало да садржи аргументе за и против приступања Црне Горе Отвореном Балкану. Умјесто објективне анализе добили смо пристрасно написани текст који не говори ни реално ни увјерљиво о томе шта Црној Гори доноси учешће у том регионалном подухвату.
У анализи на примјер пише да је евидентан дисбаланс у величини економија држава чланица, као и спољно-трговинском обиму држава, што би значило да једна држава може да буде у предности у односу на друге. Рационални читалац ове анализе се, међутим, пита како је онда 1957. године било корисно једној малој економији као што је Луксембург да уђе у Европску економску заједницу са једном огромном економијом као што је Њемачком.
Што се тиче ове необјективне анализе Министарства европских послова, мој предлог је да се објави ко је аутор или ко су аутори тог документа и да јавност сазна како је дошло до тога да баш тај аутор или ти аутори буду одређени да пишу анализу. Убијеђен сам да би те информације биле веома корисне за процјену зашто смо добили једну непотпуну, необјективну и слабу анализу.
Будући да се највећи број критичара Отвореног Балкана у свом раду често позива на потребу продубљивања евроатлантских интеграција Црне Горе, исто ми није јасно како то да занемарују поруку специјалног америчког изасланика за Западни Балкан господина Ескобара који тврди да је Отворени Балкн трећи стуб америчке политике на Западном Балкану. То значи да САД подржавају Отворени Балкан.
Није ми јасно ни то како они који критикују Отоврени Балкан, а подржавају чланство Црне Горе у ЕУ, не чуше прецизно саопштену поруку предсједника Европског савјета Шарла Мишела који је рекао да је Отворени Балкан права ствар за државе региона. Биће, дакле, да се овдје прије ради о покушају неких актера да, критикујући добру идеју да се Црна Гора прикључи Отовреном Балкану, политички навијају за једну екипу која је после дуго времена коначно у опозицији и да тој екипи помажу у заустављању Црне Горе у њеном прогресу.
Мој став је јасан и веома прецизан. Када се аналитички темељно и тачно сагледа регионална иницијатива Отворени Балкан и њени домети, јасно је да је интерес Црне Горе да приступи овој иницијативи. Зато ћу и у јавности и у Влади Црне Горе заговарати став да се што прије прикључимо Отвореном Балкану. Не треба да застајкујемо кад год нам неко из прикрајка добаци какву примједбу. Треба одлучно да идемо напријед и да наше друштво брзим путем усмјеравамо ка прогресу.
(Аутор је потпредсједник Владе Црне Горе и лидер СНП-а)
Коментари 14
остави коментар