- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
19. 07. 2025.
12:23 >> 12:27
2
Vlast i opozicija dogovorili lokalne izbore u jednom danu?
Parlamentarna većina i opozicija načelno su dogovorili da svi lokalni izbori u državi budu održani u jednom danu 2027. godine, rečeno je Portalu RTCG nezvanično u Parlamentu. Kako nam je objašnjeno, ukoliko politički uslovi to dozvole u istom danu kada i lokalni izbori, bili bi održani i parlamentarni, jer je to redovni termin njihovog održavanja.
O tome će se, kako se očekuje, razgovarati u okviru nastavka rada na izbornoj reformi.
Evropska komisija i ranije je isticala da je važno imati sve izbore u jednom danu, i da to rješenje treba ozbiljno razmotriti. Interesantno je da je Evropska komisija još u Izvještaju za Cmu Goru za 2019. godinu, u poglavlju koje se odnosi na izbore, ocijenila “da su lokalni izbori nastavili da se odvijaju jedni za drugima, što čini posmatranje sa međunarodnog nivoa teškim".
Odbor za izbornu reformu u Parlamentu već je razmatrao nekoliko modela koji bi mogli biti korisni kada je u pitanju održavanje izbora u jednom danu.
Skupština Crne Gore usvojila je predlog članova Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu da se rok za rad tog tijela produži do 31. decembra ove godine.
U obrazloženju Predloga izmjene Odluke o formiranju Odbora navodi se da je Odbor intezivno radio na Predlogu zakona o finansiranju politickih subjekata i izbornih kampanja i da postoji značajan broj zakonskih tekstova koje treba uraprijediti.
Izmjenom Odluke o formiranju Odbora predviđeno je i povećanje broja članova tog tijela. Odbor će, umjesto dosadašnjih 14, imati 16 članova - po osam iz vlasti i opozicije.
Odbor je formiran 29. decembra 2023. godine.
Коментари2
Остави коментар