- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
30. 09. 2025.
11:36 >> 11:38
Rađenović: Vraćanje nepravedno oduzete imovine građanima prioritet URE
Potpredsjednik Građanskog pokreta URA Blažo Rađenović poručio je da pravo na privatnu svojinu nikada ne zastarijeva i da Crna Gora mora ispraviti nepravde prema građanima kako bi napredovala ka Evropskoj uniji.
„Pravo na privatnu svojinu nikad ne zastarijeva i u svim demokratskim društvima privatna svojina je neprikosnovena. Nažalost, mnogo je slučajeva u Crnoj Gori gdje je država napravila nepravdu prema svojim građanima, oduzimajući im vrijednu imovinu i tek rijetkima je data mogućnost nadoknade, koja ne može biti ni približna realnoj vrijednosti oduzete imovine“, kazao je Rađenović.
On je naglasio da bez rješavanja pitanja restitucije, Crna Gora ne može ostvariti stvarni napredak u evropskim integracijama.
„Dok god se te i takve nepravde prema građanima ne isprave, Crna Gora ne može ići naprijed i ne može napredovati u pristupnim pregovorima sa EU, jer je to svakako jedno od poglavlja. Zakon o restituciji i vraćanju imovine do sad nije dao očekivane rezultate, čemu svjedoči i veliko nezadovoljstvo građana“, kazao je Rađenović.
Istakao je da se URA još od osnivanja zalaže za rješavanje ovog pitanja.
„URA se od svog osnivanja snažno zalaže da se svim građanima kojima je zemlja oduzeta vrati u što hitnijem roku, a onamo gdje iz objektivnih razloga se to ne može uraditi, da se tim građanima nadoknadi drugom zemljom iste vrijednosti ili novčano nadoknadi vrijednost te oduzete zemlje, naravno uz saglasnost i pristanak oštećenih građana“, kazao je Rađenović.
Najavio je konkretne zakonodavne inicijative koje će URA predstaviti javnosti.
„URA iz tih razloga priprema i zakonsko rješenje koje je dio našeg programa 'Crna Gora 365', a koji će primjenom skratiti sve procedure kako bi se u najkraćem roku ispravile nepravde učinjene prema građanima“, poručuje Rađenović.
Podsjetio je i na primjere gdje je, prema njegovim riječima, već ispravljena nepravda prema državnoj i privatnoj imovini.
„URA je do sad ispravila brojne nepravde, kad je u pitanju državna imovina – vraćena je trajektna linija Kamenari–Lepetane, Solana Ulcinj, Željezara u Nikšiću, Luka Budva i Pine u Tivtu, uvećane su akcije države u Luci Bar i Elektroprivredi. Pored toga, sačuvano je korito rijeke Morače od nelegalne eksploatacije šljunka, ali i ispravljena nepravda prema građanima vraćanjem zemlje na Valdanosu“, kazao je Rađenović.
Na kraju je poručio da se politika URA-e razlikuje od aktuelne većine i da njihova misija ostaje posvećena svakom građaninu.
„Naš 30. avgust nije i neće nikada biti isti 30. avgust kao partija aktuelne većine, dok god sprovode pogubne politike zaduživanja i arčenja imovine države i građana. Naša misija je da se borimo za svakog građanina 365 dana u godini i da ispravljamo nepravde, a vraćanjem zemlje građanima mijenjamo njihove živote i stvaramo ambijent srećnih i bogatih ljudi“, zaključio je Rađenović.
Коментари0
Остави коментар