Регион
02. 02. 2023. 16:04 >> 15:59 5
НА СЈЕДНИЦИ СКУПШТИНЕ У ПРИШТИНИ
Курти поставио шест услова Србији
Косовски премијер Албин Курти данас је на сједници скупштине у Приштини изнио шест услова за формирање Заједнице српских општина (ЗСО).
Према Куртијевим ријечима, организација, како он назива ЗСО, мора бити у складу с косовским уставом и законима, преносе медији.
Како наводи Курти, други услов је да ЗСО не може бити једнонационална, да мора промијенити назив и служити само за хоризонталну сарадњу општина, преноси репортери.нет.
Трећи услов је да права националних мањина и релевантни заштитни механизми требају ојачати начело реципроцитета између двије државе, те водити рачуна о европским стандардима и моделима.
Како је навео Курти, прије успостављања ЗСО морају затворити "илегалне структуре Србије на сјеверу" и предати сво илегално оружје.
Пети услов који је навео Курти је да је ЗСО дио коначног споразума и да се проводи након, како каже, "међусобног признања".
Шести Куртијев услов је да предсједник Србије повуче писма упућена највишим дужносницима пет држава чланица ЕУ које не признају независност Косова, у којима тражи да те државе не прихвате захтјев Приштине за чланство у ЕУ.
Коментари 5
остави коментар