Регион
21. 03. 2023. 18:17 >> 18:24 7
ЛАЈЧАК
"ЕУ имала амбициознији план да Косово и Србија потпишу споразум и нацрт анекса"
Специјални изасланик Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак изјавио је данас да је ЕУ начелно имала амбициознији план да на састанку лидера Косова и Србије у Охриду дође до потписивање споразума и нацрта анекса са јасним временским оквирима и задацима.
Лајчак је у интервјуу за Еуроњуз (Еуронеwс) и Радио слободну Европу изјавио да је првобитни предлог измијењен и представљен нови "општији и мање конкретан" анекс јер "није била могућа сагласност лидера око сваке тачке, а ту је било и одбијање српског предсједника Александра Вучића да потпише документ".
"Међутим, ту су кључне одредбе, посебно чињеница да ће стране спровести све одредбе споразума и анекса у потпуности и у доброј вјери", изјавио је он и додао да је јасно да су се стране на то обавезале али да "не треба ставити кочију испред коња".
"Треба фокусирати и кренути са питањима која Србија и Косово могу да ураде и која могу урадити одмах", изјавио је он.
Одговарајући на питање да ли постоји контрадикторност у анексу будући да се са једне стране каже да Косово одмах крене у преговоре о обезбјеђивању самоуправљања за српску заједницу, а са друге да редосљед тачака не доводи у питање редосљед њиховог спровођења, Лајчак је рекао да контрадикторности нема.
"Ту нема контрадикције. Изјава релевантна за члан седам споразума једноставно се односи на дугогодишњу посвећеност Косову која произлази из споразума из 2013. и 2015. године. Будући да је ово толико закаснило, врло је јасно да би се то требало рјешавати као приоритетно питање".
Лајчак је на питање да ли се, када се у члану четири споразума каже да се Србија неће противити чланству Косова у било којој међународној организацији, то односи и на Уједињене нације које су црвена линија за Србију, рекао да се "јавни дискурс фокусира на нешто што уопште није главна тема".
"Желио бих да кажем да је текст нашег споразума сасвим јасан. Истовремено, како се то дешава, веома често се јавни дискурс фокусира на нешто што је заиста ван циља јер је чланство у УН веће питање од односа Србије са Косовом. И наравно, говорећи о чланству у УН, треба размишљати и о процедурама, о улози Савјета безбједности, о улози пет сталних чланица. Вјеровање да зависи само од Србије и Косова значи неразумијевање сложености процеса", рекао је он.
Лајчак је изјавио да је редосљед ствари са којим би требало почети реализацију био јасан у нацрту анекса који је ЕУ предложила и да, пошто га стране нису усвојиле, то постаје питање на дневном реду главних преговарача и да ЕУ припрема своје предлоге о томе.
"Очекујем да дођу са својим предлозима. За мене, најбољи приступ, најбољи пут напријед је да наставимо корак по корак. Једна страна чини корак, и друга страна направи корак. Тако да сада не желим да говорим о овим корацима, јер не постоји званична платформа и нема званичног документа и о њима се морамо договорити", рекао је он.
На питање ко одлучује о хијерархији или тежини одредби постигнутог споразума и ко је ауторитет који ће одлучити која одредба иде прва а која следећа Лајчак је одговорио да ће то бити Заједнички одбор којим ће предсједавати ЕУ и који ће бити основан у року од 30 дана.
"Орган који ће надгледати и оцјењивати и извјештавати о имплементацији је Заједнички одбор којим ће предсједавати ЕУ. Ово је један од елемената анекса гдје смо рекли да ће овај заједнички надзорни одбор бити основан у року од 30 дана. И сада интензивно радимо на дефинисању задатка за ову заједничку надзорну комисију. То би био ауторитет", рекао је он.
На питање да ли то значи да ће ако Србија испуни неки дио из имплементационог плана то значити њен напредак на европском путу и отварање неких дјелова преговарачког процеса, Лајчак је рекао да је "процес европских интеграција врло комплексан и да ово није једини елемент, али јесте веома важан".
"Поглавље 35 је поглавље о нормализацији односа са Косовом, и кроз примјену овог поглавља и специјални комитет о нормализацији односа ћемо вршити мониторниг примјене договора, али у исто вријеме и ове двије стране имају обавезу једна према другој. И као што сам рекао, процес европских интеграција је врло комплексан, ово није једини елемент, али јесте веома важан елемент у оквиру европског пута. И земље чланице ће помно пратити процес нормализације", рекао је Лајчак.
Коментари 7
остави коментар