Свијет

М.М. [ Бета ]

13. 01. 2023. 16:28   >>  16:25

ОТВОРЕНО 15.000 БИРАЛИШТА

У Чешкој почели избори за 4. предсједника Републике

У Чешкој је данас поподне отворено око 15.000 биралишта на којима преко осам милиона бирача одлучује у првом кругу ко ће постати четврти предсjедник Чешке Републике када се, средином марта, у пензију послије посљедњег, другог мандата повуче садашњи шеф државе Милош Земан.

Према свим анкетама расположења бирача, предизборним моделима и оцјенама аналитичара Чеси међу осам кандидата новог предсједника неће изабрати у првом кругу, данас и у суботу, јер нико од троје фаворита нема шансе да освоји већ сада више од 50 одсто гласова бирача.

Бивши премијер популиста, тајкун аграра и хемијске индустрије, пети најбогатији у Чешкој Андреј Бабиш, некадашњи начелник Генерлаштаба и бивши шеф Војног комитета НАТО, генерал у пензији Петр Павел, носилац француског ордена Легије части, и економиста, некадашња ректорка Менделовог универзитета у Брну Дануше Нерудова три су имена која имају шансе да уђу у вјероватни други круг избора за 14 дана.

Представљајући владу десног центра премијера Петра Фијале као опасност за земљу, а своје конкуренте као владине кандидате, Бабиш је данас, на дан избора, у видео-поруци чешким бирачима рекао да "они имају скоро све: Владу, Посланички дом, Сенат. Свуда су. Под њиховим вођством идемо у најгори период у савременој историји наше земље. Зауставићу их. Не дамо им нашу земљу. Ја сам једини кандидат који ће се код куће и свету борити за чешке интересе и помагати вам" и за себе додао да је "једини ко уме да разговора са сваким у свету".

Чеси, вјероватно и захваљујући првој тројици изразитих личности у прашком предсједничком замку Храдчани, главним актерима "Плишане револуције" или транзиције Чешке - Вацлаву Хавелу, Вацлаву Клаусу и Милошу Земану, према ранијим анкетама за предсједника желе "татицу народа" како су идеализовали првог чехословачког предсједника Томаша Гарига Масарика.

Таквог кандидата који би се стилизовао у улогу оца народа овог пута нема.

Иако су овлашћења чешког предсједника мала, а земља има премијерски систем и води је Влада, Чеси често замишљају, а Андреј Бабиш настоји то да им обећа, да предсједник може да им помогне у свакодневним животним проблемима.

"Шеф државе није онај политичар који непосредно утиче на цену јаја или доступност здравствене неге. Исто тако не може да буде вечити кибицер који стоји иза ледја Владе или сваког појединог министра и говори му шта треба да ради", подсетио је у коментару данас дневник Право.

За ове изборе према анкетама влада велико интересовање бирача, а о коначном исходу одлучиће четвртина или трећина неопредељних бирача која још увек не зна за кога да гласа.

По изборним моделима, али и кладионицама, највише шансе има "анти-Бабиш" и "анти-Земан" - генерал Павел, независни кандидат бирача десног центра и дела градјанског друштва. По тим прогнозама поразиће Бабиша и добити подршку 57 одсто бирача у другом кругу.

Аналитичари, медјутим, упозоравају да су могућа и изненадјења у кампањи пред други круг, као што је садашњи председник Милош Земан 2013. године успео неочекивано да порази фаворита другог круга, бившег шефа чешке дипломатије и Хавеловог канцелара из редова немачког племства у Чехословачкој, либерала Карела Шварценберга.

Земан је у дебатама пред тадашњи други круг извукао старог баука - Судетске Немце депортоване после Другог светског рата који наводно желе да им се врати конфискована имовина коју су после депортација добили Чеси.

Слично се догодило и фавориту на председничким изборима у Пољској 2005. године, Доналду Туску, када је пар дана пред други круг штаб његовог ривала, Леха Качињског, пустио у медије лажну причу да је Тусков деда био добровољац Вермахта, иако је, као и већина Кашуба око Гдањска крајем Другог светског рата под принудом регрутован у Вермахт, да би искористио прву прилику, дезертирао и пребегао на пољску страну.

Чим се сутра, у суботу, у 14 часова у Чешкој затворе биралишта, почиње пребројавање гласова и резултати првог круга биће познати већ увече.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије