Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Dijaspora

[ Objavila: J.B.Č. ]

27. 12. 2019. 10:50   >>  10:49 6

PREDALI INICIJATIVU

Zatražili ocjenu ustavnosti Statuta opštine Vrbas

Olena Papuga poslanica Skupštine Srbije i Nenad Stevović istraživač i organizator crnogorske dijaspore predali su Ustavnom sudu Srbije u Beogradu Inicijativu za ocjenu ustavnosti i zakonitosti Statuta opštine Vrbas, tačnije člana 13. Statuta u kojem se ne navodi crnogorski jezik kao jedan od jezika u službenoj upotrebi.

Kako je saopšteno iz Crnogorske partije, podnosioci inicijative predlažu da Ustavni sud utvrdi da člana 13. Statuta nije u saglasnosti sa Ustavom Republike Srbije, i da nije u skladu sa Zakonom o službenoj upotrebi jezika i pisma, Zakonom o pravima i slobodama nacionalnih manjina i Zakonom o zabrani diskriminacije, i da je potrebno izmijeniti sporni član.

Sporni član, kako su kazali, trebalo bi da glasi: "U Opštini je u službenoj upotrebi srpski jezik, ćirilično pismo, rusinski, mađarski i crnogorski jezik i njihovo pismo, na način utvrđen Ustavom, Zakonom i Statutom opštine".

Nakon predaje Inicijative Ustavnom sudu Olena Papuga i Nenad Stevović u Skupštini Srbije su održali konferenciju za novinare.

Olena Papuga je saopštila da opština Vrbas od 2010. godine, i pored jasne zakonske obaveze i mnoštvo apela, zahtjeva i inicijativa iz crnogorske zajednice, uporno izbjegava da crnogorski jezik uvede u službenu upotrebu.

"Ona je navela da po posljednjom popisu u opštini Vrbas živi 7.353 građana crnogorske nacionalnosti što predstavlja 17,5% od ukupnog broja stanovnika te opštine, a da je zakonski uslov za uvođenje jezika 15%", navodi se u saopštenju.

Nenad Stevović je istakao da je Zakon o službenoj upotrebi jezika i pisma dobar zakon utemeljen na visokim evropskim standardima iz domena zaštite i promocije manjinskih prava i da je njegovom dosljednom primjenom danas u Srbiji u 42 opštine u službenoj upotrebi ukupno 11 manjinskih jezika.

"Sjenku na jedinstveni multilingvalni ambijent i jezičko bogatstvo Srbije bača protivustavno i nezakonito ponašanje lokalne samouprave u Vrbasu koja godinama diskriminiše sopstvene građane crnogorske nacionalnosti sprječavajući ih da koriste manjinska prava i slobode koja im Ustav i zakoni države Srbije omogućavaju", zaključuje se u saopštenju Crnogorske partije.

Пратите нас на

Коментари6

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније