Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavio: I. P. ]

04. 07. 2018. 13:26 >> 13:14

U MAJU

Štampa najčešće pisala o djeci i mladima

Štampani mediji u Crnoj Gori, tokom maja ove godine, većinom su izvještavali o djeci i mladima, a u tri slučaja su prekršili pretpostavku nevinosti. To je pokazao monitoring medija u okviru projekta "(Ne)Zastupljeni u medijima".

 

Projekat su sprovele medijske organizacije 35mm i SAFRA (Radio KRŠ), sa ciljem poboljšanja vidljivosti maloljetnijih i marginalizovanih grupa.

Monitoringom štampe u toku maja, kako je saopšteno, zabilježeno je da je u štampanim medijima objavljeno 399 tekstova u kojima se pominju marginalizovane grupa.

"Monitoringom su obuhvaćeni dnevni listovi Vijesti, Dan, Pobjeda i Dnevne novine. Dnevni list Dan prednjači u objavama sa 236, zatim Pobjeda 76, Dnevne novine 53 i Vijesti sa 34 teksta. Tokom aprila štampani mediji su objavili 274 teksta o pomenutim grupama. Razlika u broju tekstova u aprilu i maju ne treba da čudi s obzirom da je maj mjesec polumatura i matura", saopštila je koordinatorka medijskog programa NVO 35 mm, Kristina Ćetković.

U odnosu na posmatrane grupe, podsjeća ona, mediji su u maju najčešće izvještavali o djeci i mladima - 324, osobama sa invaliditetom 32, Romima i Egipćanima 19, LGBTIQ osobama 13, ženama žrtvama nasilja 9, dok o (bivšim) korisnicima psihoaktivnih supstanci nijesu pisali.

"Najviše objava o pomenutim grupama bilo je četvrtkom - 77, a najmanje nedjeljom - 44. Prostor koji su mediji dali pomenutim grupama bio je do osmine strane u skoro svakom drugom zabilježenom tekstu (182), dok je od polovine do jedne strane zauzelo samo 14 tekstova. Samo dva teksta opredijeljena za marginalizovane grupe našla su se na naslovnim stranama", navodi Ćetković.

Kada je u pitanju način na koji su pomenute grupe predstavljene u tekstu, uglavnom se radilo o neutralnim tekstovima – čak 329, zatim pozitivnim 59, dok su u 11 objava marginalizovane grupe bile predstavljene negativno.

"Skoro svi tekstovi (397) su bili u formi izvještaja, a samo po jedan u formatu analize i komentara. U više od polovine zabilježenih tekstova (262) novinari su koristili samo jedan izvor informacija, dok su se pripadnici/e pomenutih grupa u samo 14 objava našli kao izvor. Kontekst tekstova je u 286 tekstoba bio neutralan, pretežno pozitivan 101, dok je pretežno negativnih bilo 12 tekstova", navela je ona.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније