Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

10. 07. 2018. 06:58 >> 06:47
30

U CRNOJ GORI

Aktivne četiri istrage za ratni zločin

U Crnoj Gori je u toku jedno suđenje za ratne zločine, dok istraga o četiri predmeta koji se odnose na ratne sukobe na Kosovu, u Hrvatskoj i BiH još uvije traje. Svi procesi naknade štete žrtvama ratnih zločina pred crnogorskim sudovima su pravosnažno riješeni i ukupno je dosuđeno više od 5 i po miliona eura.

Prema podacima Trećeg periodičnog izvještaja Crne Gore Komitetu za U protiv torture trenutno se u radu nalazi pet predmeta formiranih zbog krivičnih djela ratni zločini.

U predmetu „Zmajević“ suđenje je u toku. Okrivljeni je prema optužnici izvršio ratni zločin protiv civilnog stanovništva albanske nacionalnosti  30. marta 1999. godine, na području sela Žegra i Dunav, opština Gnjilane, Kosovo, kao vojnik - dobrovoljac Vojske Jugoslavije.

U četiri predmeta i dalje je u toku izviđaj. Istražuje se ubistvo za vrijeme oružanih sukoba na teritoriji Kosova, koje je izvršilo NN lice. U predmetu se prikupljaju dokazi putem međunarodne pravne pomoći.

U drugom predmetu se istražuje ubistvo jedne osobe za vrijeme oružanih sukoba na području  Hrvatske 1991. godine. Tu se takođe prikupljaju dokazi od nadležnih organa Republike Hrvatske, Republike Srbije, kao i od Haškog tribunala.

Jedan predmet formiran je na osnovu zamolnice Tužilaštva Bosne i Hercegovine za preuzimanje krivičnog gonjenja protiv crnogorskog državljanina za kojeg postoji sumnja da je izvršio ratni zločin na teritoriji Bosne i Hercegovine za vrijeme oružanog sukoba. Takođe, u ovom predmetu se prikupljaju dokazi putem međunarodne pravne pomoći od nadležnih organa Srbije.

Aktivan je i  predmet formiran  povodom dešavanja u reonu Dubrovnika 1991. i 1992. godine, kada su 24 pripadnika JNA poginula, dok je sedam nestalo. U ovom predmetu se takođe putem međunarodne pravne pomoći prikupljaju dokazi od Haškog tribunala, kao i Tužilaštva za ratne zločine Republike Srbije.

Takođe, Specijalno državno tužilaštvo je od 2014. formiralo  28 predmeta povodom zamolnica Bosne i Hercegovine,  Hrvatske i Srbije. da im se pruži međunarodna pomoć. U svim predmetima traženi dokazi su prikupljeni i dostavljeni.

Nije bilo predmeta u kojima je donijeto rješenje o zaštiti svjedoka, niti su žrtve tražile zaštitu.

U praksi nije bilo primjera prijetnje ili zastrašivanja svjedoka u predmetima ratnih zločina, niti su tim povodom vođeni krivični postupci.

Za naknade žrtvama više od pet i po miliona eura

Svi predmeti naknade štete žrtvama ratnih zločina pred crnogorskim sudovima su pravosnažno riješeni. Ukupno je dosuđeno 5.714.656,20 eura naknade.

U predmetu "Morinj" sudovi su donijeli 154 odluke kojima je pravosnažno usvojen tužbeni zahtjev i  dosuđeno je 1.485.510 eura.

U 42 predmeta u slučaju "Deportacija" zaključeno je sudsko poravnanje kojim se tužena Država Crna Gora obavezala da na ime naknade materijalne i nematerijalne štete isplati ukupan iznos od 4.135.000  eura.

U slučaju "Štrpci" bila su u radu tri predmeta, usvojeni su tužbeni zahtjevi, pa je u dva predmeta dosuđena šteta u iznosu od 61.146 eura, dok je u trećem predmetu dosudjen iznos od 33.000 eura. U sva tri slučaja odluka je pravosnažna.

Povodom slučaja "Bukovica" u sva tri predmeta tužbeni zahtjev je odbijen kao neosnovan, a u slučaju  "Kaludjerski Laz" bilo je 15 predmeta. U jednom predmetu tužbeni zahtjev je odbijen dok je u 14 predmeta tužba povučena. Odluke u ovim predmetima su pravosnažne.

Potpisani su protokoli o saradnji sa Komisijom za nestala lica Republike Kosovo (2015 ) i Povjerenstvom Vlade Republike Hrvatske za zatočene i nestale (2017). Inicirano je potpisivanje protokola o saradnji sa nadležnom komisijom iz BiH i pregovori su u toku.

Vrhovni državni tužilac donio je Strategiju za istraživanje ratnih zločina, u kojoj je navedeno da se borba protiv nekažnjivosti ratnih zločina mora pojačati, efikasnijim istraživanjem, gonjenjem, suđenjem i kažnjavanjem u skladu sa međunarodnim standardima.

Пратите нас на

Коментари30

Остави коментар
Види још

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније